Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk rozmawiał z Kliczką o sytuacji na Ukrainie

0
Podziel się

Premier Donald Tusk rozmawiał w piątek rano w Dublinie z przewodniczącym
ukraińskiej partii UDAR Witalijem Kliczką o sytuacji na Ukrainie. Kliczko dziękował za wsparcie i
zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie.

bEijOtCd

Premier Donald Tusk rozmawiał w piątek rano w Dublinie z przewodniczącym ukraińskiej partii UDAR Witalijem Kliczką o sytuacji na Ukrainie. Kliczko dziękował za wsparcie i zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie.

Sekretarz stanu w KPRM Paweł Graś powiedział PAP po spotkaniu, że Kliczko dziękował Tuskowi i Polsce za wsparcie i mocne zaangażowanie naszego kraju w pomoc Ukrainie i Ukraińcom - zarówno za wsparcie na arenie międzynarodowej, jak i pomoc dla rannych na Majdanie.

Według Kliczki "polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem dla przemian na Ukrainie" - relacjonował Graś.

bEijOtCf

"Kliczko podkreślał, że na początku lat 90. Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu, widać, że Polsce ewidentnie się udało, że Polska osiągnęła sukces, który jest widoczny gołym okiem, a Ukraina ma tę drogę jeszcze przed sobą" - mówił minister.

Tusk w rozmowie z Kliczką przedstawił też wyniki czwartkowego szczytu UE w Brukseli. Przywódcy państw UE zdecydowali na nim, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą zostanie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych działań wobec Ukrainy.

W czwartek wieczorem Tusk spotkał się w Dublinie z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Szef polskiego rządu i ukraińscy przywódcy przebywają w stolicy Irlandii na kongresie Europejskiej Partii Ludowej.

bEijOtCl

Z Dublina Marcin Gietka (PAP)

mrr/ akl/ ap/ mow/

bEijOtCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)