Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk w Berlinie na uroczystości wręczenia nagród Kwadrygi

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk uczestniczy w sobotę wieczorem w Berlinie w uroczystości
wręczenia nagród Kwadrygi. Szef rządu wygłosił laudację na cześć jednego z laureatów,
przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Nagrody otrzymali też m.in. b.
prezydent Czech Vaclav Havel i b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Premier Donald Tusk uczestniczy w sobotę wieczorem w Berlinie w uroczystości wręczenia nagród Kwadrygi. Szef rządu wygłosił laudację na cześć jednego z laureatów, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Nagrody otrzymali też m.in. b. prezydent Czech Vaclav Havel i b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Nagroda Kwadrygi przyznawana jest od 2003 roku politykom i instytucjom, które mogą "służyć za przykład" i "wyznaczają kierunek na przyszłość". Wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie 3 października - w Dniu Niemieckiej Jedności. Nazwa nagrody - Kwadryga - nawiązuje do rzeźby przedstawiającej zaprzężony w cztery konie rydwan na Bramie Brandenburskiej, będącej symbolem podziału, a po 1989 roku zjednoczenia Niemiec i Europy.

Na wyróżnienie składa się statuetka kwadrygi wzorowana na rzeźbie z Bramy Brandenburskiej oraz nagroda pieniężna w kwocie 25 tys. euro. Uroczystość odbywa się od 2005 roku w gmachu Opery w Berlinie.

Nagrodę Kwadrygi w 2009 roku otrzymali: szef KE Jose Manuel Barroso, były prezydent Czech Vaclav Havel, ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, muzyk Marius Mueller-Westernhagen, współzałożycielka ruchu obywatelskiego w NRD - Neues Forum, Baerbel Bohley oraz irańscy działacze z organizacji Campaign Change for Equality.

W poprzednich latach laureatami Nagrody Kwadrygi byli m.in. premier i minister finansów Luksemburga Jean-Claude Juncker (2003), premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (2004), b. kanclerz Niemiec Helmut Kohl (2005), laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres z Izraela i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko (2006), b. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (2007), prezydent Serbii Boris Tadić (2008).

Wizyta w Berlinie jest dla Tuska okazją do rozmów z Barroso m.in. o wynikach drugiego referendum w Irlandii ws. unijnego Traktatu Lizbońskiego oraz o kwestii teki gospodarczej dla polskiego kandydata na komisarza UE - Janusza Lewandowskiego.

Szef rządu ocenił wcześniej, że szanse Lewandowskiego na tekę gospodarczą są duże. "W naszym przypadku kandydatura Lewandowskiego - dobrze przygotowanego do polityki gospodarczej i finansowej - jest elastyczna, dobrze dostosowana do tych kilku dziedzin, które bardzo by nas interesowały" - mówił Tusk.

Marcin Gietka (PAP)

mrr/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)