Notowania

wiadomości
29.01.2014 12:31

Tusk w Budapeszcie; rozmowy z premierami Grupy Wyszehradzkiej o Ukrainie

Premier Donald Tusk przybył w środę do Budapesztu na spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem rozmów premierów będzie sytuacja na Ukrainie. Tusk będzie też rozmawiał w cztery oczy z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Donald Tusk przybył w środę do Budapesztu na spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem rozmów premierów będzie sytuacja na Ukrainie. Tusk będzie też rozmawiał w cztery oczy z premierem Węgier Viktorem Orbanem. *

Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski Donald Tusk, Węgier Viktor Orban, Czech Bohuslav Sobotka i Słowacji Robert Fico - spotkają się w środę wieczorem podczas kolacji. "Rozmowy będą zdominowane przez ostatnie wydarzenia na Ukrainie" - powiedziała PAP rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Szef polskiego rządu kilkakrotnie potępił eskalację przemocy na Ukrainie i apelował o podjęcie dialogu. Tusk zadeklarował, że Polska jest gotowa udzielić pomocy humanitarnej i medycznej na Ukrainie.

We wtorek premier Ukrainy Mykoła Azarow podał się do dymisji, którą przyjął prezydent Wiktor Janukowycz. P.o. premiera będzie dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow. Parlament anulował tzw. ustawy dyktatorskie, ograniczające m.in. prawo obywateli do wieców.

Zdaniem Tuska wtorkowe wydarzenia w parlamencie ukraińskim są znakami nadziei. Jak mówił, w przeddzień podróży po Europie liczy, że w następstwie jego rozmów oferta dla Ukrainy będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Tusk w czwartek odwiedzi Brukselę i Paryż, a w piątek - Berlin.

Wcześniej w środę planowane są dwustronne rozmowy premierów Polski i Węgier, Donalda Tuska i Viktora Orbana. W delegacji, która udaje się z Tuskiem do Budapesztu, są ministrowie: obrony Tomasz Siemoniak, rolnictwa Stanisław Kalemba, a także przedstawiciele ministerstw: gospodarki oraz infrastruktury i rozwoju.

Według kancelarii premiera Tusk podczas rozmów z Orbanem w cztery oczy będzie chciał uzyskać informację na temat bezpieczeństwa energetycznego w regionie i zapoznać się z planami rządu węgierskiego w sprawie rozwoju sektora energetycznego w tym kraju.

Tusk w Budapeszcie będzie też rozmawiał o współpracy na forum UE m.in. w sprawie kształtu polityki energetyczno-klimatycznej Unii, rozbudowie infrastruktury transportowej w ramach europejskiego korytarza Północ-Południe oraz rozwoju współpracy wojskowej i polityki bezpieczeństwa

Premier spotka się także z przewodniczącym węgierskiego parlamentu Laszlo Koeverem i złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza; będzie również gościem na koncercie w budapeszteńskiej Akademii Muzycznej.

Z Budapesztu Marcin Gietka (PAP)

mrr/ ksaj/ ap/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz