Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk w Gniewkowie złożył życzenia dzieciom

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk otworzył w Dzień Dziecka przyszkolne obserwatorium
astronomiczne w Gniewkowie. Jak mówił, ma nadzieję, że przez teleskopy i lunety uczniowie zobaczą
także własną lepszą przyszłość; złożył też życzenia wszystkim dzieciom w kraju.

Premier Donald Tusk otworzył w Dzień Dziecka przyszkolne obserwatorium astronomiczne w Gniewkowie. Jak mówił, ma nadzieję, że przez teleskopy i lunety uczniowie zobaczą także własną lepszą przyszłość; złożył też życzenia wszystkim dzieciom w kraju.

"Bardzo się cieszę, że ta wielka przygoda, która was czeka, to będzie też wielka i fajna nauka. Będę trzymał za was kciuki. Mam nadzieję, że zobaczycie przez te teleskopy, lunety i w tych komputerach także własną lepszą przyszłość" - powiedział premier, który uczestniczył w uroczystym otwarciu przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w Gniewkowie w woj. kujawsko-pomorskim.

"Najważniejsze - to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce - żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś ciekawego, mądrego, dobrego" - mówił szef rządu.

Wszystkim dzieciom - "oprócz tego, co tak ważne w życiu: ciepła w domu, miłości, przyjaciół w szkole, dobrych nauczycieli" - życzył, aby odkrywały coś nowego "każdego dnia - przez teleskop, ale też przez serce i umysł".

Według Centrum Informacyjnego Rządu do września w województwie kujawsko-pomorskim otwartych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów. Astrobazy powstają w 14 miejscowościach: Brodnicy, Dobrzynie n. Wisłą, Gniewkowie, Golubie-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej oraz Żninie.

Każda astrobaza wyposażona zostanie w teleskop oraz stanowiska komputerowe. Pod kopułą teleskopu jednocześnie przebywać będzie mogło do 12 osób. Wszystkie szkolne obserwatoria zostaną połączone w jedną sieć teleskopów, dzięki czemu uczniowie będą mogli na bieżąco wymieniać się informacjami z prowadzonych obserwacji.

Idea budowy szkolnych obserwatoriów astronomicznych, w których uczniowie mogliby obserwować niebo, narodziła się w 2008 roku. Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2010 roku.

Koszt budowy obserwatoriów wyniósł 4,1 mln zł. Środki na budowę pochodzą z funduszy samorządowych oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Tusk uczestniczył też w Gniewkowie w festynie z okazji Dnia Dziecka. (PAP)

ann/ mrr/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)