Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
10.09.2010 14:29

Tusk w Wietnamie rozmawiał o piłce nożnej

Premier spotkał się z prezydentem Nguyenem Minh Trietem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Donald Tusk spotkał się z prezydentem Woetnamu Nguyenem Minh Trietem. Głównymi tematami rozmów były współpraca gospodarcza i wzrost inwestycji wietnamskich w Polsce. *

Politycy rozmawiali też o współpracy na arenie międzynarodowej, w kontekście polskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2011 roku oraz prezydencji Wietnamu w ASEAN - Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Tusk i Nguyen Minh Triet podkreślali dobre relacje polsko-wietnamskie, wyrażali też nadzieję na jeszcze intensywniejszą niż do tej pory wymianę handlową i inwestycyjną. Rozmowy dotyczyły też spraw mniejszości wietnamskiej w Polsce oraz... piłki nożnej, której obaj politycy są fanami.

W czwartek Tusk rozmawiał z premierem Wietnamu Ngyuenem Tan Dungiem i sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nong Duc Manhem; premier z małżonką spotkał się również z absolwentami polskich uczelni.

fot: PAP/Radek Pietruszka_ fot: PAP/Radek Pietruszka _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/donald;tusk;z;wizyta;w;wietnamie,galeria,4227,0.html)Według polskiego MSZ, Wietnam jest jednym z ważniejszych partnerów Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej z uwagi na potencjał oraz tradycje współpracy dwustronnej.

W ostatnim dziesięcioleciu odbyły się wizyty na szczeblu głowy państwa - prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Wietnamie w 1999 roku i prezydenta Tran Duc Luonga w Polsce w 2003 roku - i szefa rządu - premiera Marka Belki w Wietnamie w 2005 r. i premiera Nguyena Tan Dunga w Polsce we wrześniu 2007 r.

W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Wietnamem.

Według Ministerstwa Gospodarki, Wietnam należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów regionu. Średnioroczny wzrost PKB w latach 2005-2009 wyniósł 7,3 proc. Produkcja przemysłowa i budowlana oraz sektor usług to najważniejsze i najbardziej dynamicznie rozwijające się sektory gospodarki wietnamskiej.

Obroty gospodarcze z Polską wyniosły w 2008 roku 656 mln dolarów, w 2009 - 526 mln dolarów. Eksport w 2009 roku wyniósł 108 mln dolarów, import w 2009 - 418 mln dolarów.

W 2009 roku Wietnam został w polskich statystykach sklasyfikowany na 61 pozycji pod względem wartości polskiego eksportu i na 37 pod względem wielkości importu z poszczególnych krajów.

Wietnam znajduje się na 17 miejscu wśród krajów, z którymi Polska odnotowała największe saldo ujemne w obrotach handlowych. Wartość wymiany towarowej na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie wzrastała, jednak charakteryzowała się przez cały ten okres przewagą importu towarów z Wietnamu do Polski, a co za tym idzie rosnącym deficytem po stronie naszego kraju.

Tusk zwiedził położoną na południowy wschód od Hanoi zatokę Ha Long. Wcześniej premier złożył oficjalną wizytę w Indiach.

Tagi: tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz