Notowania

wybory prezydenckie 2010
13.06.2010 14:08

Tusk: Wygrana Kaczyńskiego byłaby politycznym piekłem

Jak pokazują ostatnie sondaże maleje przewaga marszałka Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Jak pokazują ostatnie sondaże maleje przewaga marszałka Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim.Do pierwszej tury wyborów prezydenckich został tylko tydzień.

Premier podkreślał, że Jarosław Kaczyński zawsze stara się narzucać własny punkt widzenia, nawet za cenę najostrzejszego konfliktu.

_ - Dzisiejszy kandydat PiS nie jest człowiekiem, który szuka wspólnego rozwiązania z kimkolwiek _ - mówił szef rządu w Radiu ZET.

Dopytywany, czy wygrana Kaczyńskiego byłaby politycznym piekłem, odparł: _ tak, nie tylko, że tak sądzę, ale jestem tego pewien _.

_ - Trochę mniejszą wagę przywiązuję do takich - na użytek kampanii - przebieranek różnych polityków i dlatego nie mam wątpliwości, kiedy słucham i patrzę na Jarosława Kaczyńskiego, że ewentualne jego zwycięstwo zwiększy problemy w porównaniu do czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego, a nie zmniejszy _ - mówił.

_ - Moja opinia o Jarosławie Kaczyńskim i o tym, w jaki sposób może zdewastować, nie pierwszy raz, polską politykę i polskie życie publiczne pozostaje w mocy. Natomiast poglądy, jakie Jarosław Kaczyński wygłasza w tej kampanii są najbardziej tradycyjne i klasyczne dla niego, tzn. one są zawsze zbudowane przede wszystkim na insynuacji _ - oświadczył Tusk.

[

Komorowski żąda przeprosin i grozi pozwem ]( http://news.money.pl/artykul/komorowski;zada;przeprosin;i;grozi;pozwem,12,0,631820.html )
Jak podkreślił, istotą działania Kaczyńskiego jest _ polityka jako insynuacja, czy konkurencja polityczna jako insynuacja _. _ Bo kiedy mówi: my chcemy, żeby Polska była silna, to w domyśle, czy w nawiasie jest: a oni chcą, żeby była słaba; my chcemy, żeby Polska była niezawisła wobec Rosji, tzn., że ktoś chce - wiadomo kto, Platforma, Komorowski, Tusk - żeby była zawisła od Rosji _ - wyjaśniał premier.

Oświadczył, że jest gotów _ stanąć w szranki _ z każdym politykiem PiS i udowodnić, że w ostatnich 2 latach Polska _ zyskała w opinii międzynarodowej i nasza pozycja jest dziś silniejsza niż kiedykolwiek _. _ Uważam inaczej niż Jarosław Kaczyński, że w polityce wewnętrznej, jak i w polityce międzynarodowej nieustanne wywoływanie konfliktów nie jest znakiem siły _ - podkreślił.

Odpowiadając na zarzuty PiS, iż Platformapoprzez zmiany w NBP, KRRiT i mediach publicznychchce zawłaszczyć państwo, premier powiedział: _ właściwie już chyba minął czas, kiedy będziemy milczeli wtedy, kiedy pojawiają się tak absurdalne zarzuty _.

_ - Żyjemy w kraju, w którym upolitycznienie mediów publicznych osiągnęło pułap nieznany w historii _. _ Telewizja publiczna stała się - i to w takim niespotykanym wymiarze - sztabem wyborczym jednego z kandydatów, nikt tego nie ukrywa _ - mówił premier.

[

Siwiec: Po składzie Krajowej Rady sprawdzimy, o co gra Platforma ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/siwiec;po;skladzie;krajowej;rady;sprawdzimy;o;co;gra;platforma,43,0,631595.html )_ Prowadzący dziś media publiczne mówią wprost, że są tam po to, aby wesprzeć Jarosława Kaczyńskiego i PiS; KRRiT, ten skład, który niedługo odejdzie, przejdzie do czarnej historii upolitycznienia mediów _ - dodał.

_ - Jeśli chodzi o NBP mam wrażenie, że Platforma zagrała tutaj bardzo ekumenicznie,zaproponowaliśmy kandydata, który jest teraz spoza świata polityki _ - powiedział premier Tusk.

Dopytywanyo _ wpadki _ kandydata PO podczas kampanii prezydenckiej premier powiedział: _ przyszłość Polski nie zależy od tego, czy Bronisław Komorowski pomyli się w którejś ze swoich wypowiedzi, ale jaki jest _.

_ - Wolę Bronisława Komorowskiego, który czasami popełni lapsusus, ale z którym Polska będzie bezpieczna, niż Jarosława Kaczyńskiego, który może się przebrać jeszcze pięć razy w czerwonego kapturka albo w babcię, albo w wilka, ale wiemy, jaki jest i jakiego typu konsekwencje poniesie cały kraj _ - mówił.

_ Proponuję śmiać się - bez złośliwości - z każdego wtedy, kiedy się pomyli, natomiast bardzo serio traktować jego rzeczywiste poglądy i to, co rzeczywiście Polakom zaproponuje _ - zaznaczył Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Panika w sztabie faworyta wyborów, przez sondaże** ]( http://news.money.pl/artykul/panika;w;sztabie;faworyta;wyborow;przez;sondaze,237,0,631277.html )
* [ Debata Komorowski-Kaczyński po 20 czerwca ]( http://news.money.pl/artykul/debata;komorowski-kaczynski;po;20;czerwca,125,0,630909.html )
* [ PO wzywa do debaty, PiS chce spokoju w kampanii ]( http://news.money.pl/artykul/po;wzywa;do;debaty;pis;chce;spokoju;w;kampanii,148,1,631444.html )
Tagi: wybory prezydenckie 2010, tusk, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz