Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk z premierem Łotwy m.in. o budżecie unijnym na lata 2014-2020

0
Podziel się

Unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-20, energetyka i stosunki
dwustronne były głównymi tematami czwartkowej rozmowy premierów Polski i Łotwy - Donalda Tuska i
Valdisa Dombrovskisa - poinformowała PAP wiceminister SZ Grażyna Bernatowicz. Dombrovskis przebywa
w Warszawie z wizytą roboczą.

bEiADKnF

Unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-20, energetyka i stosunki dwustronne były głównymi tematami czwartkowej rozmowy premierów Polski i Łotwy - Donalda Tuska i Valdisa Dombrovskisa - poinformowała PAP wiceminister SZ Grażyna Bernatowicz. Dombrovskis przebywa w Warszawie z wizytą roboczą.

"To była bardzo krótka wizyta robocza. Panowie premierzy omówili stan stosunków dwustronnych we wszystkich możliwych aspektach. Premier Dombrovskis poinformował premiera Tuska o metodach, jakie stosuje w zwalczaniu kryzysu ekonomicznego, który na Łotwie jest wyjątkowo głęboki, ale w tej chwili widać już oznaki poprawy. Rozmawiano też o kwestiach gospodarczych - połączeniach energetycznych między państwami bałtyckimi a nordyckimi oraz ewentualności połączeń energetycznych z Polską" - poinformowała PAP Bernatowicz.

Obaj premierzy rozmawiali też o agendzie europejskiej i o możliwej współpracy w ważnych sprawach europejskich, w tym przede wszystkim przy formułowaniu nowej unijnej perspektywy budżetowej.

bEiADKnH

Bernatowicz podała, że Tusk i Dombrovskis zgodzili się, iż najważniejsze przy formułowaniu przyszłej perspektywy budżetowej jest m.in. utrzymanie zasad pomocy strukturalnej oraz przestrzeganie zasady spójności. "Obaj premierzy uważają, że budżet musi byc skonstruowany w ten sposób, żeby żaden z nowych krajów unijnych, który nadal potrzebuje pomocy unijnej, nie został w jakiś sposób pokrzywdzony czy pominięty" - zaznaczyła.

Szefowie rządów podkreślali potrzebę spotkań Grupy Wyszehradzkiej w formule poszerzonej o kraje bałtyckie, a także Bułgarię i Rumunię. Premier Łotwy podzielił się uwagami na temat swojej podróży do Stanów Zjednoczonych w czerwcu br. Dombrovskis zaprosił też Tuska na Łotwę.

W ubiegłym roku gospodarka Łotwy skurczyła się aż o 18 proc. - był to największy spadek PKB wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej; kryzys finansowy spowodował, że kraj znalazł się na skraju bankructwa. Sytuacja na Łotwie w końcu się jednak poprawia - wyższy od oczekiwań wzrost gospodarczy i większe przychody z podatków mogą sprawić, że w 2011 roku Łotwa może zawiesić planowane podwyżki podatków i zmniejszyć część cięć budżetowych.

Komisja Europejska prognozuje, że wzrost PKB Łotwy będzie lepszy od wcześniejszych przewidywań. Według KE, gospodarka Łotwy skurczy się w tym roku o 3,5 proc., a nie - jak wcześniej szacowano - o 4 proc. W 2011 roku Łotwa będzie notować wzrost gospodarczy na poziomie 3,3 proc., a nie 2 proc., jak przewidywano.

bEiADKnN

Dombrovskis, były minister finansów (2002-2004), został desygnowany na premiera Łotwy pod koniec lutego 2009. Poprzedni premier Ivars Godmanis ustąpił po odmowie wsparcia gabinetu przez dwie partie jego koalicji. (PAP)

laz/ par/ gma/

bEiADKoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)