Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
14.05.2010 20:19

Tusk z Putinem o polskich oczekiwaniach ws. zapisów z czarnych skrzynek

# dochodzi wypowiedź rzecznika rządu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź rzecznika rządu #

14.05. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej przekazał premierowi Rosji Władimirowi Putinowi oczekiwania strony polskiej w sprawie przekazania i upublicznienia zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu TU-154M - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu. "W ciągu kilku dni będą znane informacje na temat terminu przekazania zapisów" - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

"Obaj premierzy zlecili właściwym instytucjom po stronie polskiej i rosyjskiej przygotowanie technicznych i prawnych szczegółów tego procesu" - napisano w komunikacie.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w piątek wieczorem w TVN24, że Tusk i Putin zobowiązali członków swojej administracji państwowej, członków odpowiednich instytucji do przygotowania zarówno technicznej, jak i formalnoprawnej strony związanej z przekazaniem zapisów czarnych skrzynek przez Rosjan stronie polskiej oraz ustaleniem reguł dotyczących ich ujawnienia.

Pytany, przyznał, że polska strona chce przekazania tych zapisów tak szybko, jak to jest możliwe. "Mam informacje, że prace w komisji analizującej zapis czarnych skrzynek i przygotowanie takich symulacji, synchronizacji zapisów głosowych z parametrami lotu zostało zakończone. W związku z tym jest już materiał, który może zostać przekazany" - powiedział Graś.

Jego zdaniem, w ciągu najbliższych kilku dni strona polska będzie miała szczegółowe informacje na temat konkretnego terminu przekazania zapisów skrzynek. "Natomiast najważniejsze jest to, że (...) po stronie rosyjskiej istnieje wola, żeby te zapisy przekazać i wydać zgodę na ich upublicznienie" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak poinformował, procedura ujawnienia zapisów czarnych skrzynek będzie ustalana teraz na szczeblach technicznych i urzędniczych. "Jeśli ta praca zostanie zakończona, a ona zakończy się dosłownie w ciągu kilku najbliższych dni, to ustalenia zostaną państwu niezwłocznie przekazane" - zapewnił Graś.

Sekretarz prasowy rosyjskiego premiera Dmitrij Pieskow poinformował w piątek, że Putin i Tusk dyskutowali na temat badania przyczyn i okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w obwodzie smoleńskim. Według strony rosyjskiej, obaj premierzy wymienili również poglądy na temat aktualnych zagadnień rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej Rosji i Polski.

Tusk podczas rozmowy z Putinem - poinformowało CIR - złożył także na ręce Putina kondolencje w związku z tragiczną katastrofą w kopalni węgla Raspadskaja w obwodzie kemerowskim. W katastrofie w największej kopalni węgla kamiennego w Rosji zginęło kilkadziesiąt osób.

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że gdy tylko Rosjanie przekażą stronie polskiej zapisy z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, rząd rozważy ujawnienie informacji dotyczących katastrofy pod Smoleńskiem.

"Kiedy tylko Rosjanie przekażą zapisy czarnych skrzynek, rząd polski rozważy jak najszybsze upublicznienie tego wszystkiego, co może być ważne z punktu widzenia wyrobienia sobie opinii przez każdego z obywateli, co tam się działo i gdzie może leżeć przyczyna dramatu" - powiedział Komorowski dziennikarzom.

Zaznaczył jednocześnie, że dobro śledztwa, które prowadzą polscy prokuratorzy, będzie miało zasadnicze znaczenie podczas ujawniania tych zapisów. O przekazaniu Polsce zapisów z czarnych skrzynek w piątek rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

W środę prokurator generalny Andrzej Seremet powtórzył, że nie będzie czynił żadnych przeszkód w upublicznieniu treści czarnych skrzynek, jeśli polska prokuratura będzie już w posiadaniu tych dowodów śledztwa ws. katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)

eaw/ dmi/ mok/ bk/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz