Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk za wejściem Polski do strefy euro, ale nie teraz

0
Podziel się:

Wejście Polski do strefy euro nie byłoby dzisiaj bezpieczne dla polskich
obywateli - powiedział w środę Donald Tusk. Premier jest jednak za tym, by nasz kraj przystąpił do
strefy euro po spełnieniu wymaganych kryteriów.

Wejście Polski do strefy euro nie byłoby dzisiaj bezpieczne dla polskich obywateli - powiedział w środę Donald Tusk. Premier jest jednak za tym, by nasz kraj przystąpił do strefy euro po spełnieniu wymaganych kryteriów.

"Opinii nie zmieniam" - powiedział Tusk, zaznaczając, że jest rzecznikiem przystąpienia Polski do strefy euro, ale "na pewno nie w najbliższym czasie, ale w tej perspektywie, do której sięga wyobraźnią".

"Ale oprócz intencji, trzeba będzie mieć także możliwości" - zaznaczył Tusk na konferencji prasowej.

W ocenie szefa rządu wejście Polski do strefy euro musi być "w pełni bezpieczne dla obywateli Polski". "Chcę odpowiedzialnie powiedzieć: dzisiaj nie byłoby to bezpieczne z punktu widzenia polskich obywateli" - mówił.

Zaznaczył, że przystąpienie Polski do strefy euro będzie możliwe po spełnieniu kilku warunków.

"Przede wszystkim w parlamencie musi być większość konstytucyjna na rzecz zmiany konstytucji" - powiedział. Zaznaczył, że nie będzie nikogo przekonywał, że możliwe jest przystąpienie do strefy euro bez uzyskania wyraźnej, konstytucyjnej większości w parlamencie. Dodał, że nasz kraj musi spełnić dodatkowo obiektywne kryteria związane z wejściem do strefy euro.

By przystąpić do strefy euro, kraj musi spełnić kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych: kryterium inflacji (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o dwa pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum 2 lata). (PAP)

aop/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)