Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk zapewnia, że Polska pomoże Libii

0
Podziel się:

Na konferencji szefowie państw i rządów ponad 60 krajów świata omawiają polityczne i gospodarcze wsparcie dla Libii po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego.

Tusk zapewnia, że Polska pomoże Libii
(kprm.gov.pl)

_ - Polska przyjęła stanowisko o pełnym zaangażowaniu, jeśli chodzi o pomoc humanitarną dla Libii i działania po zakończeniu konfliktu zbrojnego na rzecz odbudowy gospodarki i lepszego ustroju _- powiedział premier Donald Tusk.

_ - Ma to bezpośredni związek z naszymi doświadczeniami i dobrą reputacją Polski jako kraju, który wychodził z zapaści komunizmu demokratycznymi metodami i to z dużymi sukcesami _ - mówił polski premier dziennikarzom w ambasadzie RP w Paryżu tuż przed udziałem w międzynarodowej konferencji pod hasłem _ Poparcia dla nowej Libii _.

Na konferencji szefowie państw i rządów ponad 60 krajów świata omawiają polityczne i gospodarcze wsparcie dla Libii po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego.

Jak zauważył Tusk, paryska konferencja to _ spotkanie kończące zasadniczą część wojny libijskiej: zaangażowania państw Europy i świata w rozwiązanie tego konfliktu _. Przyznał: _ Dzisiaj jest to bardziej ceremonia zakończenia wojny, być może trochę na wyrost, bo przecież jeszcze działania zbrojne w Libii trwają, ale wszyscy mają przekonanie, że jest już blisko końca reżimu Kadafiego _.

Tusk podkreślił znaczenie decyzji Polski o _ nieangażowaniu się militarnym w bezpośrednie akcje w Libii _. Dodał jednocześnie, że _ Polska uczestniczyła poprzez obecność naszych oficerów w sztabie NATO _.

Na pytanie, czy fakt, że nie braliśmy udziału w operacji zbrojnej, nie pokrzyżuje nam interesów ekonomicznych w Libii, premier odpowiedział: _ Nasze zaangażowanie jest oceniane przez wspólnotę międzynarodową i przez naszych partnerów libijskich z tymczasowej powstańczej Narodowej Rady Libijskiej jako wystarczające i satysfakcjonujące _.

Szef polskiego rządu wspomniał również o wysiłkach dyplomatycznych Warszawy w związku z sytuacją w Libii. _ - Pierwszym ważnym politykiem europejskim, który odwiedził Libię, był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z wizytą w Bengazi (stolicy libijskich powstańców). Ta nasza formuła była chyba dobrze zastosowana do naszych możliwości i potrzeb _ - podkreślił premier.

Tusk zwrócił uwagę, że na paryskiej konferencji dojdzie do _ pierwszej wymiany informacji co kto może i chce zrobić dla Libii _. _ - Z punktu widzenia Polski jest to pomoc, i ona może być wielokierunkowa, począwszy od szkolenia policji, nawet jednostek specjalnych wojska dla nowej władzy, ale przede wszystkim szkolenie w demokracji _ - wyjaśniał.

Tusk podkreślił również wagę _ konkretnych interesów gospodarczych, jakie Polska miała, ma w Libii i jakie będzie chciała kontynuować . - Dzisiaj tego nie uzyskamy - zastrzegł - Ale po to tu jesteśmy, aby nikt nie zapominał o koncesjach wydobywczych PGNiG - to są dobre projekty i mocno zaawansowane, czy Polimeksu - to są budowy dwóch portów rybackich; jeden jest też mocno zaawansowany i chcemy być tam obecni _. _ Chcemy mieć możliwość kontynuowania tego, co zaczęliśmy, bez jakichś szczególnych złudzeń _ - podkreślił polski premier.

Tusk nawiązał do polskiego planu humanitarnego dla Libii wartego 1 mln zł. Mówił też o ewentualnej dalszej pomocy. _ - Jeśli uznamy, że w interesie Libii i Polski będzie zwiększenie tej pomocy poprzez gwarancje kredytowe dla wspólnych przedsięwzięć polsko-libijskich, to oczywiście będziemy otwarci _ - zadeklarował.

Na koniec podkreślił, że ważne jest kontynuowanie _ dobrych relacji z rodzącą się nową władzą libijską _.

Dziś libijscy powstańcy przedłużyli o tydzień ultimatum przywódcom plemiennym i zwolennikom obalonego dyktatora Muammara Kadafiego w jego rodzinnym mieście Syrcie. Pierwotnie dawali im czas do soboty na złożenie broni.

Przewodniczący NRL Mustafa Dżalil, który spotkał się ostatnio w Katarze z przedstawicielami NATO, oceniał też, że w Libii nie są potrzebne międzynarodowe siły pokojowe. _ - Stawiamy na naszą młodzież i jesteśmy przekonani, że to się opłaci _ - powiedział.

Według przedstawiciela powstańczych władz Hiszama Buhagiara, od wybuchu w lutym libijskiej rewolty zginęło około 50 tys. Ludzi. Podkreślił, że statystyki uwzględniają zarówno tych, którzy zginęli w starciach z siłami Kadafiego, jak i zaginionych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Tych ostatnich powstańcy uważają za zabitych.

Wcześniej szef NRL szacował, że w powstaniu zginęło 20 tys. ludzi, ale zastrzegał, że nie ma na razie precyzyjnych danych.

Czytaj najnowsze wiadomości z Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiedza;gdzie;jest;kaddafi;ale;nie;moga;atakowac,127,0,901503.html) Tam ukrywa się Kaddafi. Dlaczego nie atakują? Obalony libijski dyktator przebywa prawdopodobnie w mieście Bani Walid, około 150 km na południowy wschód od Trypolisu - poinformował jeden z najważniejszych powstańczych dowódców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;uznala;powstancza;narodowa;rade;libijska,51,0,901427.html) Są przeciw ingerencji, ale uznali nowe władze Stosowne oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t155437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;aresztowali;kolejnego;czlonka;rezimu;kaddafiego,27,0,901147.html) Kolejny członek reżimu w rękach rebeliantów Minister spraw zagranicznych Libii Abd al-Ati al-Obeidi z rządu Muammara Kadafiego został aresztowany przez powstańców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syn;muammara;kaddafiego;rozmawia;z;powstancami;chce;sie;poddac,43,0,901163.html) Syn Kaddafiego rozmawia z powstańcami. Chce się poddać? Jeśli Saadi się podda, powstańcy zapewnią mu dobre traktowania, zgodne z prawami człowieka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)