Notowania

wiadomości
13.12.2013 16:19

Tusk zapowiada pilne prace nad lepszą metodą wyliczania janosikowego

Będziemy pilnie pracować nad lepszą formułą wyliczania janosikowego, bo obecny sposób nie jest doskonały - powiedział w piątek Donald Tusk. W opinii premiera piątkowe głosowanie w Sejmie nie zwalnia od dalszych prac nad tą subwencją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Będziemy pilnie pracować nad lepszą formułą wyliczania janosikowego, bo obecny sposób nie jest doskonały - powiedział w piątek Donald Tusk. W opinii premiera piątkowe głosowanie w Sejmie nie zwalnia od dalszych prac nad tą subwencją.

Przyjęta przez posłów poprawka Senatu do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje, że Mazowsze będzie mogło otrzymać w 2014 r. z budżetu państwa pożyczkę sięgającą 240 mln zł na spłatę części janosikowego. Łącznie województwo ma do uiszczenia 640 mln zł janosikowego jednak z powodu mniejszych dochodów nie jest w stanie zapłacić takiej kwoty.

"To nie zwalnia parlamentu i nas z obowiązku pilnej pracy nad inną formułą janosikowego, aby tego typu sytuacje się nie powtarzały" - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie. Zaznaczył jednak, że nie możemy zlikwidować solidarności między regionami i między innymi jednostkami samorządów. "Bogatsi muszą trochę się dołożyć do tych biedniejszych regionów" - podkreślił.

Szef rządu przyznał jednak, że sposób wyliczania janosikowego nie jest doskonały. "Ta reguła nie jest doskonała, a przypadek Mazowsza to pokazuje. Będziemy pilnie pracować nad lepszą regułą, która będzie trochę mniej dotkliwa dla tych zamożniejszych regionów" - zadeklarował.

"Pomysłów jest bardzo dużo (...), ale pytanie jest zawsze jedno: komu zabrać pieniądze, żeby komuś innemu dołożyć" - mówił.

Jego zdaniem chodzi o "wypracowanie takich proporcji, które będą do zniesienia dla tych, którzy stracą na tym". "To jest bardzo delikatna kwestia. (...) wolę zrobić to dobrze, niż pod presją czasu. Na razie mamy rozwiązany problem Mazowsza i nie kosztem innych województw, to było najpilniejsze zadanie" - powiedział.

W opinii premiera samorząd, podobnie jak rząd, musi przewidywać skutki spowolnienia gospodarczego. "Wiem, że to nie jest proste, dlatego proponowałem, aby Mazowszu pomóc. Oczywiście musi to być pożyczka, a nie darowizna" - powiedział premier. Dodał, że pożyczka ta miałyby pochodzić ze specjalnej rezerwy, "która jest przeznaczona na pomoc samorządom w takich trudnych sytuacjach". "Te pieniądze zostaną pożyczone bez strat ze strony innych województw" - podkreślił.

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze.

Według obecnie obowiązujących przepisów wysokość janosikowego ustala się na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Jak mówił w czwartek marszałek Mazowsza Adam Struzik, jeśli po czasie koniunktury przychodzi kryzys i wpływy z tytułu podatku CIT drastycznie spadają, samorząd może nie mieć fizycznie pieniędzy na zapłacenie janosikowego. "Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku na Mazowszu. Dla przykładu w czerwcu 2013 r. dochody z CIT wyniosły 11 mln zł, a comiesięczna rata janosikowego 55 mln zł" - wskazał. (PAP)

rbk/ pad/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz