Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TVP bez prezesa

0
Podziel się

#
Dochodzą kolejne wypowiedzi, m.in. przedstawicieli TVP
#

bEiofMjp

# Dochodzą kolejne wypowiedzi, m.in. przedstawicieli TVP #

20.09. Warszawa (PAP) - Sąd rejestrowy uznał zawieszenie do 27 listopada prezesa TVP Romualda Orła i członka zarządu TVP Przemysława Tejkowskiego. Sąd odmówił natomiast wpisania innego członka zarządu - Włodzimierza Ławniczaka jako p.o. prezesa TVP.

O decyzjach sądu rejestrowego poinformował w poniedziałek PAP Maciej Gieros z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie.

bEiofMjr

Decyzja sądu oznacza, że TVP zarządza obecnie dwóch równoprawnych członków zarządu: Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch. Rzecznik TVP zapewnia, że decyzja sądu nie może być podstawą do kwestionowania którejkolwiek z uchwał, podjętych przez zarząd w tym składzie. "Wszystkie dotychczasowe uchwały tymczasowy zarząd podejmował dwuosobowo - ta zasada od początku była przestrzegana" - powiedział w poniedziałek PAP Jacek Snopkiewicz.

Snopkiewicz podkreślił jednocześnie, że zarząd przyjął decyzję sądu "z satysfakcją". "To postanowienie podtrzymuje uchwały Rady nadzorczej o zawieszeniu do 27 listopada prezesa TVP Romualda Orła oraz członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. Tym samym oddalone zostały zastrzeżenia części Rady nadzorczej dotyczącego ważności sierpniowego posiedzenia Rady, jak i podjętych wówczas uchwał" - powiedział rzecznik TVP.

Wyjaśniając odmowę wpisu Ławniczaka jako p.o. prezesa, Gieros powiedział, że "sąd bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne z prawem". Z analizy sądu wynikało natomiast - jak powiedział Gieros - że Kodeks spółek handlowych w powiązaniu z Ustawą o radiofonii i telewizji nie przewiduje czasowego powierzenia funkcji p.o. prezesa innemu członkowi zarządu.

W ciągu ostatnich lat TVP miała czterech p.o. prezesów. Trzy razy zostawali nimi delegowani czasowo do zarządu członkowie Rady nadzorczej (w lutym 2007 r. Andrzej Urbański, we wrześniu 2009 r. - Bogusław Szwedo, w listopadzie 2009 - Tomasz Szatkowski).

bEiofMjx

P.o. prezesem TVP został jednak także Piotr Farfał - wcześniej członek zarządu TVP. Uchwały w tej sprawie nie zakwestionował wówczas (grudzień 2008 r.) sąd rejestrowy.

Zaskoczenia decyzją sądu nie kryje wobec tego TVP. "Nikt nie chce iść na wojnę z sędziami KRS-u. Przeanalizujemy tę sytuację z prawnikami" - powiedział PAP wiceprzewodniczący RN TVP Bogusław Piwowar. Dodał jednocześnie, że sprawa funkcji p.o. prezesa dla Ławniczaka jest dla RN "trzeciorzędna", najważniejsze jest bowiem potwierdzenie uchwał o zawieszeniu Orła i Tejkowskiego.

Funkcja p.o. prezesa może być jednak istotna z punktu widzenia zwoływania posiedzeń zarządu. Zgodnie z regulaminem prac zarządu - jego posiedzenia zwołuje prezes, a "w czasie jego nieobecności wyznaczony przez niego członek Zarządu". "Posiedzenia Zarządu mogą być zwoływane również w trybie nadzwyczajnym, na wniosek członka Zarządu, przekazany w formie pisemnej Prezesowi Zarządu" lub "na wniosek Rady Nadzorczej, przekazany w formie pisemnej Prezesowi Zarządu".

Decyzje sądu rejestrowego są konsekwencją sierpniowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady nadzorczej TVP, która dokonała zmian w zarządzie spółki.

bEiofMjy

Uchwały Rady nadzorczej kwestionowali nie tylko dwaj zawieszeni członkowie zarządu, ale także czterech z pięciu członków Rady nadzorczej. Według nich posiedzenie Rady, na którym dokonano zmian w zarządzie, zostało zwołane bez zachowania przewidzianych prawem terminów. (PAP)

js/ mja/ itm/ jra/

bEiofMjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)