Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 19:42

TVP zaprezentowała główne studio na Euro 2012

5 nowoczesnych kamer HD i 25-metrowej szerokości ekran-tło, na którym będą się pojawiać obrazy z transmisji Euro 2012, ma główne studio TVP piłkarskich mistrzostw Europy. W środę w bloku F telewizji publicznej zainaugurowano jego działalność.

Podziel się
Dodaj komentarz

5 nowoczesnych kamer HD i 25-metrowej szerokości ekran-tło, na którym będą się pojawiać obrazy z transmisji Euro 2012, ma główne studio TVP piłkarskich mistrzostw Europy. W środę w bloku F telewizji publicznej zainaugurowano jego działalność.

Włodzimierz Szaranowicz, szef TVP Sport i główny prowadzący studio, przyznał w rozmowie z PAP, że takiego "napięcia zawodowego", jak przy tej imprezie, nigdy dotąd nie miał. "To impreza szczególna ze względu na to, że odbywa się w naszym kraju. Do Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata szykujemy się rok, półtora. Tu to napinanie cięciwy trwało właściwie trzy lata. Teraz czas tę cięciwę spuścić i zobaczymy co będzie" - powiedział.

TVP jest jedynym oficjalnym nadawcą meczów Euro 2012. Transmitować będzie wszystkie 31 meczów - 16 na antenie TVP1 i 15 na antenie TVP2. Równoległe relacje będą emitowane w TVP HD i TVP Sport. Przy realizacji przedsięwzięcia będzie pracować ok. 400 osób.

Euro 2012 oznacza dla TVP ok. 180 godzin transmisji i retransmisji meczów oraz programów towarzyszących w telewizyjnej Jedynce i Dwójce, 400 godzin w TVP Sport oraz blisko 25 godzin na antenie TVP Info.

Produkcja sygnału telewizyjnego z rozgrywek należy do UEFA. TVP, która sygnał ten jedynie odbiera, zaangażuje w przedsięwzięcie dwa duże wozy transmisyjne i cztery wozy reporterskie. Przy produkcji pracować będzie ok 400 osób, w tym 12 ekip reporterskich.

TVP przygotowała również multimedialne centrum wydarzeń turnieju - serwis sport.tvp.pl. Na tej stronie będą dostępne m.in. transmisje meczów on-line (również w technologii HD), mediateka wszystkich materiałów wideo związanych z turniejem, centrum wyników i wiadomości.

We wtorek TVP zaprezentowała plenerowe studio telewizyjne na dachu fabryki Wedla w Warszawie, które będzie funkcjonowało podczas Euro 2012. Rozciąga się stamtąd widok na Warszawę i Stadion Narodowy. Plenerowe studio będzie działało nie tylko podczas meczów, ale od wczesnych godzin porannych do wieczora. Pojawiać się będą w nim ludzie kultury, sztuki i sportu. W przypadku gorszej aury TVP zamierza wykorzystać m.in. studio na Placu Defilad.

Według wyliczeń TVP na Euro 2012 spółka straci w sumie ok. 50 mln zł; za turniej telewizja już w większości zapłaciła, jednak jako koszt wydatek ten zostanie zaksięgowany dopiero w tym roku. Tak mówił dziennikarzom kilkakrotnie w tym roku prezes TVP Juliusz Braun.

Pytany o to w środę Szaranowicz powiedział, że te szacunki prawdopodobnie uwzględniają tylko stronę przychodową przedsięwzięcia i nie da się tego wprost przeliczyć na pieniądze. "Proszę wziąć pod uwagę efekt oglądalności. To podciągnięcie stacji o kilka punktów i właściwie odebranie perspektywy konkurentom. Z drugiej strony, jak byśmy wyglądali jako wielki nadawca publiczny i wciąż największy na rynku podmiot telewizyjny, gdybyśmy nie mieli Euro?" - mówił. Spytany, czy nie obawia się, że stacje komercyjne skupią się na relacjonowaniu ewentualnych ekscesów, Szaranowicz przyznał, że istnieje taka realna groźba. Zaznaczył jednak, że TVP będzie pokazywać również tego typu zajścia "na tyle, na ile będzie to uzasadnione, ale epatować tym nie będzie". (PAP)

mca/ wkt/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz