Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twarde dyski rozpuszczają w chemii

0
Podziel się:

Opracowaną w Polsce technologię chemicznego niszczenia nośników danych
wdraża wrocławska firma. W specjalnej furgonetce twarde dyski są rozbierane, a ich magnetyczne
części rozpuszczane w chemikaliach. Proces jest monitorowany pod kątem bezpieczeństwa danych.

Opracowaną w Polsce technologię chemicznego niszczenia nośników danych wdraża wrocławska firma. W specjalnej furgonetce twarde dyski są rozbierane, a ich magnetyczne części rozpuszczane w chemikaliach. Proces jest monitorowany pod kątem bezpieczeństwa danych.

Ustawa o ochronie danych osobowych i rozporządzenie w sprawie przetwarzania danych osobowych narzucają instytucjom publicznym obowiązek dbałości o przechowywane i przetwarzane przez nie dane - również te w formie cyfrowej. Problem kasowania niepotrzebnych danych, prócz np. sądów, prokuratury, policji, dotyczy firm prywatnych, których właścicielom zdarza się z oszczędności nawet sprzedawać używane twarde dyski - bez wcześniejszego wyczyszczenia.

Przed niespełna rokiem katowickie laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery przeprowadziło ankietę, z której wynikało, że 21 proc. firm i instytucji w ogóle nie utylizuje danych z nośników cyfrowych. 16 proc. informatyków nie wiedziało, czy ma to miejsce u ich pracodawców

Najpopularniejszymi sposobami, mającymi uniemożliwić dotarcie do danych, okazały się amatorskie metody polegające na przebiciu, przewierceniu lub rozkręceniu dysku i rozbiciu jego talerzy (21 proc. wskazań). 16 proc. pytanych wskazało, że używa do pozbywania się danych specjalnych programów, a kolejne 16 proc. - innych metod (wskazywano m.in. niszczarki i usługi firm zewnętrznych). 10 proc. badanych firm i instytucji zadeklarowało używanie specjalnych urządzeń, np. demagnetyzerów (degausserów).

Istniejącą lukę w rynku próbuje zagospodarowywać wrocławska spółka BOSSG Data Security, która wdraża opracowaną przez polskich naukowców Waldemara Maliszewskiego, Kazimierza Szyszkę i Rafała Iwańca technologię chemicznego niszczenia danych. Zaprezentowaną po raz pierwszy w ub. roku metodę opatentowano i nazwano LiquiDATA.

Technologię zaprezentowano w piątek w Katowicach podczas zorganizowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych pierwszych obchodów Dnia Ochrony Informacji Niejawnych w Polsce.

Cały proces odbywa się w specjalnie dostosowanej furgonetce, wyposażonej w potrzebną instalację chemiczną i kamery dokumentujące kolejne kroki. Obsługa ubrana jest w kombinezony uniemożliwiające ukrycie czegokolwiek, część wyposażenia wykonana jest z przezroczystych materiałów. Mobilność laboratorium umożliwia utylizację nośników w dowolnym wskazanym przez klienta miejscu.

Najpierw twardy dysk jest rozbierany, a pracownicy odzyskują elementy nadające się do przetworzenia. Nośniki danych, czyli magnetyczne talerze, najpierw są rozdrabniane do postaci wiórów, a potem rozpuszczane do postaci cieczy. Ciecz ta może być wykorzystywana przy produkcji aluminium lub w oczyszczalni ścieków jako tzw. koagulant używany w procesie oczyszczania innych ścieków.

Procesowi mogą być poddane dyski twarde, ale też dyski optyczne, dyski hybrydowe i SSD, pamięci krzemowe, taśmy streamerów, taśmy video, dyskietki itp. Fizyczne zniszczenie i rozpuszczenie nośnika całkowicie uniemożliwia odzyskanie z niego jakichkolwiek danych.

Według Magdaleny Skarżyńskiej z agencji wspierającej wdrażanie metody, koszt niszczenia komputerowych dysków tym sposobem jest porównywalny lub nieznacznie wyższy od kosztu niszczenia technologiami mniej skutecznymi, jak np. nadpisywanie.

Polski Dzień Ochrony Informacji Niejawnych wyznaczono na 22 stycznia - rocznicę uchwalenia w Polsce pierwszej Ustawy o ochronie informacji niejawnych z 1999 r.

W ramach obchodów Dnia, oprócz prezentacji metody LiquiData, w katowickiej siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych przygotowano dzień otwarty - z możliwością skorzystania z doradztwa, konsultacji oraz porad prawnych; w Siemianowicach Śląskich zorganizowano sesję naukową.(PAP)

mtb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)