Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Twórcy apelują do marszałków o rozpatrzenie sprawozdania KRRiT

0
Podziel się:

Twórcy apelują do marszałków Sejmu i Senatu o jak najszybsze rozpatrzenie w
parlamencie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak podkreślają - odrzucenie
sprawozdania jest wielce prawdopodobne - a to umożliwi niezwłoczne odwołanie obecnego zarządu TVP.

Twórcy apelują do marszałków Sejmu i Senatu o jak najszybsze rozpatrzenie w parlamencie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak podkreślają - odrzucenie sprawozdania jest wielce prawdopodobne - a to umożliwi niezwłoczne odwołanie obecnego zarządu TVP.

W liście, opublikowanym na łamach największych gazet przedstawiciele organizacji twórczych przypominają, że sprawozdanie czeka na rozpatrzenie od trzech miesięcy.

"Z licznych wypowiedzi liderów rządzącej koalicji wynika, że większość parlamentarna zamierza wstrzymać się z rozpatrzeniem sprawozdania aż do wejścia w życie nowej ustawy medialnej" - napisano w liście.

"Powaga urzędu marszałkowskiego nie powinna zezwalać na manipulowanie terminami dla doraźnej korzyści politycznej, która to korzyść jest ponadto dość iluzoryczna, jako że ustawa zdaniem ekspertów ma wady prawne uniemożliwiające jej rychłe wejście w życie" - głosi list.

Podpisali się pod nim m.in. prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Jerzy Biernat, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, prezydent Polskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland, prezes Polskiej Rady Muzycznej Krzysztof Knittel, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz, honorowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Andrzej Wajda, przewodniczący Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych Krzysztof Zanussi.

Nie jest to pierwszy apel twórców o szybkie rozpatrzenie i zarazem odrzucenie sprawozdania KRRiT. Organizacje twórców wnoszą o to od kilku miesięcy. Sprawozdanie KRRiT czeka bowiem na rozpatrzenie przez parlament od początku kwietnia. Jak dotąd sprawozdanie rozpatrzyła jedynie senacka komisja kultury, która rekomenduje jego odrzucenie. Zgodnie z ustawą o rtv, gdyby sprawozdania odrzuciły Sejm i Senat, wtedy kadencja Rady wygasa po dwóch tygodniach, chyba, że nie potwierdzi tego prezydent.

Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana na skutek odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzucił Sejm i Senat, przyjął natomiast prezydent. W tym roku rozwiązanie KRRiT wskutek nieprzyjęcia sprawozdania jest jednak prawdopodobne. W marcu za takim scenariuszem opowiedzieli się przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.

Odrzucenie sprawozdania przez wszystkie trzy organy jest także bardzo prawdopodobne według samego przewodniczącego Krajowej Rady. "Albo KRRiT może wypełniać swoje konstytucyjne obowiązki, albo nie. Jeśli nie może, nie ma specjalnych racji, by utrzymywać ten organ przy życiu" - mówił PAP Kołodziejski przy okazji uchwalenia sprawozdania przez KRRiT.

Chodzi m.in. o to, że od wielu miesięcy KRRiT nie była w stanie uzupełnić składu rady nadzorczej TVP (wakat ten utrzymuje się od 19 grudnia ub.r., kiedy rezygnację złożył sekretarz rady Janusz Niedziela). Wiosną zaś zakończyły się trzyletnie kadencje 19 rad nadzorczych: publicznego radia i telewizji oraz 17 rozgłośni Polskiego Radia. Zgodnie z ustawowymi terminami we wtorek minister skarbu zwołał w tych spółkach Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy, które ostatecznie wygaszą mandaty członków ich rad nadzorczych. KRRiT jak dotąd nie powołała ich następców. (PAP)

js/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)