Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twórczość Witolda Lutosławskiego jest wciąż obecna na rynku muzycznym

0
Podziel się:

40 procent Polaków wie, kim był Witold Lutosławski - wynika z raportu o
obecności twórczości kompozytora w życiu muzycznym w Polsce i na świecie. 2013 r. ogłoszony został
przez Sejm Rokiem Witolda Lutosławskiego.

*40 procent Polaków wie, kim był Witold Lutosławski - wynika z raportu o obecności twórczości kompozytora w życiu muzycznym w Polsce i na świecie. 2013 r. ogłoszony został przez Sejm Rokiem Witolda Lutosławskiego. *

"Przed rozpoczęciem obchodów Roku Witolda Lutosławskiego chcieliśmy sprawdzić w jaki sposób muzyka i postać kompozytora była obecna w życiu artystycznym i społecznym Polski i świata w ciągu ostatnich 20 lat. Zamierzaliśmy sprawdzić, czy twórczość Lutosławskiego - od momentu jego śmierci - wywierała wpływ na świat muzyczny" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.

"Sprawdziliśmy co działo się w ostatnich dwudziestu latach: wykonania, wydawnictwa, instytucje, utwory, publikacje a nawet nazwy ulic poświęcone Lutosławskiemu. Chcieliśmy dowiedzieć się w jaki sposób muzyk zapisał się w pamięci Polaków. Raport zostanie uzupełniony z początkiem 2014 r. o wszystkie wydarzenia i osiągnięcia Roku Lutosławskiego" - zapowiedział Kosowski.

Raport Ewy Cichoń powstał w Instytucie Muzyki i Tańca, pełniącym w roku 2013 rolę Biura Obchodów Roku Lutosławskiego. W opracowaniu tym opisana została obecność muzyki i postaci kompozytora od jego śmierci w 1994 r. do momentu rozpoczęcia obchodów setnej rocznicy urodzin - do końca 2012 r.

Autorka omówiła temat wykonań utworów Lutosławskiego w Polsce i na świecie, dokonanych nagrań a także opublikowanej literatury, poświęconej twórczości autora "Wariacji na temat Paganiniego". Statystyka dotycząca wykonań obejmuje lata 2004-2012; w przypadku wykonań poza Polską także lata 1999-2003. W tym czasie miało miejsce 2 tysiące wykonań utworów Lutosławskiego, z czego połowa w Polsce. Średnia wykonań kompozycji polskiego muzyka na świecie to około 200 rocznie. Najchętniej wykonywanymi utworami były "Koncert na orkiestrę" i "Mała suita".

"Przeprowadziliśmy także ankietę, badającą rozpoznawalność Lutosławskiego w Polsce. Na pytanie +Czy wie pan/pani, kim był Witold Lutosławski?+ około 40 procent ankietowanych odpowiedziało +wiem, kompozytorem+. Wyniki badania pozytywnie nas zaskoczyły. Tylko niewielka część przepytywanych nie słyszała o muzyku, lub uznała go za architekta bądź filozofa" - skomentowała wyniki ankiety Ewa Cichoń.

"Porównanie rankingu wykonań i wydawnictw, wykazuje różnice, które domagają się wyjaśnienia. Raport stawia wiele ważnych pytań. Utwory najchętniej wykonywane są jednocześnie - z jakiegoś powodu - niezbyt chętnie nagrywane. Trzeba by zbadać, dlaczego tak się dzieje" - skomentował statystyki zaprezentowane w raporcie Grzegorz Michalski, dyrektor Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

"Widzę w tym raporcie dominującą rolę Polski w propagowaniu twórczości Lutosławskiego. W Polsce natomiast szaloną dysproporcję między Warszawą a resztą kraju. Nie grozi nam raczej zamieszanie, jakie przeżywaliśmy prze z Chopinem, gdy trzeba było przekonywać świat, że był on Polakiem. Identyfikacja Lutosławskiego z Polską, jak również z samą Warszawą, chyba nie budzi wątpliwości. Widać także, że muzyka kompozytora nadal jest dobrze przyjmowana na rynku płytowym, o czym świadczy ilość wydawnictw. Jest jeszcze sporo do zrobienia, ale nie jest źle" - dodał Michalski.

Raport jest dostępny do pobrania ze strony internetowej Instytutu Muzyki i Tańca, pod adresem www.imit.org.pl. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)