Notowania

tybet
17.07.2012 14:59

Tybetański mnich zmarł na skutek samopodpalenia

W rezultacie podejmowanych od 2009 roku demonstracji tego typu przeciw opresyjnej władzy chińskiej zginęło już ponad 40 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(watchsmart/CC/Flickr)

Rząd tybetański na uchodźstwie poinformował, że 18-letni mnich buddyjski zmarł w wyniku samopodpalenia. W rezultacie podejmowanych od 2009 roku demonstracji tego typu przeciw opresyjnej władzy chińskiej zginęło już ponad 40 osób.

Mnich Lobsang Lozin z klasztoru Gyalrong Tsodun Kirti, na północnym wschodzie Tybetu, podpalił się około południa czasu lokalnego. Następnie, krzycząc hasła niepodległościowe, zaczął iść w kierunku siedziby władz miejskich w Bharkham, w prefekturze Ngaba - oświadczył rząd tybetański na uchodźstwie z siedzibą w Dharamsali na północy Indii.

Młody mnich zginął na miejscu. Dostęp do zwłok zablokowali interweniującym policjantom mieszkańcy miasta. Tymczasem do Bharkham skierowano dodatkowe oddziały sił bezpieczeństwa, co grozi konfrontacją - alarmują uchodźcze władze tybetańskie.

Dwaj mnisi z tego samego klasztoru zmarli w wyniku samopodpaleń 30 marca. Według rządu na uchodźstwie od lutego 2009 roku w ten sam sposób zginęło 44 Tybetańczyków. Rząd w Pekinie potwierdził tylko część tych zgonów.

Organizacje obrońców praw człowieka twierdzą, że samobójstwa przez samopodpalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne władz chińskich. Ludzi, którzy dokonują takiego aktu, chińskie MSZ nazywa terrorystami i obwinia duchowego przywódcę tybetańskiego, Dalajlamę XIV, o nawoływanie do separatyzmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Desperacki akt odpowiedzią na represje Dwóch Tybetańczyków podjęło próbę samospalenia w północno-zachodnich Chinach; jeden z nich zmarł w wyniku poparzeń, a drugi jest ciężko ranny.
Podpalają się z desperacji. I na znak protestu _ - Te czyny to kontynuacja samopodpaleń dokonywanych w innych tybetańskich regionach i mających na celu odseparowanie Tybetu od Chin. _
Tagi: tybet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz