Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tychy: Komputery i bezpłatny internet dla uboższych rodzin

0
Podziel się:

Kolejnych sto rodzin w Tychach na Śląsku otrzyma komputery i bezpłatny
dostęp do internetu. W mieście rusza drugi już projekt, który ma przeciwdziałać wykluczeniu
cyfrowemu. Dodatkowo 50 ogólnodostępnych komputerów stanie w miejskich placówkach.

Kolejnych sto rodzin w Tychach na Śląsku otrzyma komputery i bezpłatny dostęp do internetu. W mieście rusza drugi już projekt, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Dodatkowo 50 ogólnodostępnych komputerów stanie w miejskich placówkach.

Wart blisko 1 mln zł projekt "Tychy w sieci możliwości" w większości będzie sfinansowany ze środków. To kontynuacja ubiegłorocznego projektu "Dać szansę Tyszanom", w ramach którego komputery z bezpłatnym internetem trafiły do pierwszych stu rodzin. Formalnie sprzęt przez siedem lat pozostanie własnością samorządu.

"Pierwsza edycja programu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego postanowiliśmy kontynuować przedsięwzięcie i jednocześnie rozwinąć jego formułę" - powiedział pomysłodawca projektu, wiceprezydent Tychów Michał Gramatyka.

Tyski projekt skierowany jest do rodzin o niskich dochodach (uprawniających do korzystania z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych), a także rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz osób niepełnosprawnych. Nabór rozpoczyna się 29 maja i potrwa miesiąc.

Aby wziąć udział w projekcie trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta Tychy. Do formularza należy dołączyć kopię dowodu osobistego, dokument potwierdzający status osoby niepełnosprawnej lub decyzję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach o uzyskiwanej pomocy materialnej. Lista osób zakwalifikowanych będzie ogłoszona w połowie lipca. Każdy uczestnik projektu odbędzie kurs obsługi komputera i korzystania z podstawowego oprogramowania.

Dodatkowo 50 komputerów trafi do miejskich jednostek, m.in. filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Pomocy Społecznej Wrzos, Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Miejskiego. Powstaną tam ogólnodostępne sale komputerowe, z których za darmo będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Ogólnodostępne pracownie posłużą także "Latarnikom Polski Cyfrowej" - wychodząc naprzeciw prowadzonej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji akcji "Polska Cyfrowa Równych Szans" nowe pracownie komputerowe będą szeroko dostępne dla osób starszych. Z myślą o nich niedawno uruchomiono w Tychach akcję "Aktywni 60+".

Nazywane "analfabetyzmem XXI wieku" wykluczenie cyfrowe to zjawisko skutkujące podziałem społeczeństwa na grupę, która bezproblemowo posługuje się nowoczesnymi formami komunikacji, oraz na pozostałą część, bez takich możliwości.

Takie wykluczenie dotyka m.in. dzieci z uboższych rodzin, niepełnosprawnych, osoby starsze i długotrwale bezrobotne. Jego efektem może być niższy poziom wynagrodzeń, ograniczony dostęp do życia kulturalnego, a w przyszłości także trudności w załatwieniu urzędowych formalności.

W Tychach część spraw urzędowych można załatwić za pośrednictwem internetu. Mieszkańcy mają m.in. dostęp do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek oraz ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy. Można też prowadzić korespondencję elektroniczną z Urzędem Miasta.

W Tychach jest również darmowy internet w autobusach, a niebawem - dzięki sieci infokiosków - zasięgiem darmowych hot-spotów będą objęci także pasażerowie czekający na przystankach. Mieszkańcy Tychów mogą przez internet kupować jednorazowe bilety komunikacji miejskiej.(PAP)

mab/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)