Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie - do czwartku

0
Podziel się:

Współczesne gwiazdy i twórców kina oraz aktualne problemy kraju za Odrą
przybliżą tytuły prezentowane podczas 11. edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego w Krakowie. Przegląd
potrwa do czwartku.

Współczesne gwiazdy i twórców kina oraz aktualne problemy kraju za Odrą przybliżą tytuły prezentowane podczas 11. edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego w Krakowie. Przegląd potrwa do czwartku.

W seansach publiczność może uczestniczyć codziennie w kinie ARS.

Zdaniem Renaty Kopyto, szefowej Domu Norymberskiego, który organizuje krakowskie przedsięwzięcie, produkcje europejskie są równie ciekawe, co hollywoodzkie. Jak zauważyła, powszechna obecność kina amerykańskiego w Europie wiąże się m.in. z ogromnymi środkami finansowymi i szeroką promocją prowadzoną przez Amerykanów.

"Jednak kino niemieckie, tak samo jak francuskie, hiszpańskie czy włoskie ma swoich wielkich twórców, klasyków. Warto ich poznać w Polsce. A Polaków interesuje to, co dzieje się w kinematografii za Odrą. Świadczy o tym frekwencja na przeglądzie. Mamy wierną publiczność" - powiedziała PAP Kopyto.

Według niej do najciekawszych filmów wyświetlonych podczas festiwalu należą m.in. "Och Boy" i "Hannah Arendt".

"Och Boy" w reż. Jana Ole Gerstera to historia prawie 30-letniego Niko, który ukrywa przed utrzymującym go finansowo ojcem, że rzucił studia prawnicze. Bohater nie widzi sensu życia, nie ma żadnych celów. Tytuł - jak opisała przedstawicielka organizatora - choć jest debiutem reżyserskim Gerstera, to zdobył wiele prestiżowych nagród na niemieckich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

"Hannah Arendt" powstał na podstawie biografii niemieckiej filozofki żydowskiego pochodzenia. Tytułowa bohaterka wyjeżdża do Jerozolimy, gdzie ma być osądzony Adolf Eichmann, odpowiedzialny za plan masowej eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Arendt przez kolejne dni śledzi przesłuchania nazisty i pisze reportaż. Reżyserka, Margarethe von Trotta, skupia się na czterech latach z życia bohaterki, ilustrując nie tyle biografię filozofki, co historię powstania jej słynnej książki.

Film doceniła krytyka. Zdobył następujące nagrody: Bawarska Nagroda Filmowa dla najlepszej aktorki Barbary Sukowej, Niemiecka Nagroda Filmowa Lola dla najlepszego filmu oraz dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki oraz przyznawana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid nagroda Silver Spike dla najlepszego filmu.

Dom Norymberski współorganizuje krakowski przegląd z kinem ARS, Instytutem Goethego, konsulatem generalnym Niemiec i German Films - instytucją promującą niemiecki film za granicą. (PAP)

bko/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)