Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice w ramach polskiej prezydencji

0
Podziel się:

Katowice: TAKK! Za tym skrótem kryje się Tymczasowa Akcja Kulturalna
Katowice oraz 27 wydarzeń, które przez 5 tygodni będą promować miasto w ramach Krajowego Programu
Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Katowice: TAKK! Za tym skrótem kryje się Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice oraz 27 wydarzeń, które przez 5 tygodni będą promować miasto w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

W piątek został w Katowicach zaprezentowany program przedsięwzięcia kulturalnego TAKK!, który powstał z myślą o budowaniu wizerunku miasta w trakcie polskiej prezydencji.

Katowice zostały jednym z dziewięciu miast, które przygotowały projekty specjalne w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Nad całością czuwają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

"TAKK! jest projektem, który zaprezentuje Katowice z innej perspektywy. Pokażemy, że działania kulturalne mogą mieć wpływ na wizerunek miasta" - powiedział w piątek koordynator projektu Adrian Chorębała.

"To będzie najważniejsza od ponad 20 lat akcja kulturalna, na którą będzie się składało 60 wydarzeń, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, aby wśród tych dziewięciu miast zabrakło Katowic, miasta tak dynamicznie rozwijającego się" - powiedziała rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego Agnieszka Wolak.

Zadaniem TAKK! będzie pokazanie nowoczesnego Śląska.

W programie znalazło się szereg koncertów. Pojawią się m.in. nowojorski duet The Hundred In The Hands - "brooklińscy alchemicy pop" grający miejską muzykę.

W akcji podwórko, pięć wybranych miejsc zostanie zaprojektowanych przy pomocy mieszkanców, śląskiej grupy projektantów i francuskich designerów. Kolejnym punktem programu będzie praca nad komiksem, który zostanie poświęcony Katowicom. W warsztatach komiksowych organizowanych przez dwóch rysowników - Michała Śledzińskiego i Jacka Frąsia udział może wziąć każdy, kto będzie miał skończone 16 lat.

Wśród pomysłów architektonicznych uwagę zwraca projekt pt. "Oddychający budynek", który pojawi się na elewacji jednego z budynków przy ulicy Mariackiej (pretendującej do miana "ulicy kultury"). Instalacja zostanie wykonana z elementów, które będzie można poddać obróbce (składanie, naciąganie, klejenie). Całość będzie się poruszać pod wpływem zasysanego i pompowanego powietrza.

Mieszkańcy Katowic będą mogli wziąć udział także w warsztatach - "Wchodzenie na drzewo". Pomysł oparty został o projekt "365 Drzew" autorstwa Cecylii Malik, która codziennie przez 365 dni wdrapywała się na inne drzewo. Okazy do wspinania się zostaną wytypowane przez artystkę na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (gdzie będzie się odbywała część imprez w ramach TAKK!). Dorośli będą mieli okazję wziąć udział w nadrzewnej sesji zdjęciowej.

W programie znalazło się także kilka propozycji dla dzieci, jedną z nich jest "Food design". Przez dwa weekendy dzieci będą poznawać tajniki gotowania, jako sztuki projektowania. Najmłodsi będą mieli okazję przygotować m.in. jadalne części do popularnych gier - warcaby, kółko-krzyżyk, scrabble, żeby po rozegraniu nimi kilku partyjek po prostu zjeść wszystkie pionki.

Na projekt TAKK! składa się 27 wydarzeń m.in. designerskich, architektonicznych, warsztatowych, muzycznych, przeznaczonych dla mieszkańców w różnym wieku. Program został przygotowany przez Galerię katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Rondo Sztuki, Akademię Sztuk Pięknych.

Katowicki samorząd przekaże na organizację tych wydarzeń kulturalnych 300 tys. zł.

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice rozpocznie się 29 lipca, a zakończy 2 września.

Oprócz Katowic projekty specjalne pod hasłem "Art of Social Change" (Kultura dla zmiany społecznej) w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 przygotowały m.in. takie miasta jak Warszawa, Kraków, Sopot, Wrocław, Poznań, Lublin, Białystok. (PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)