Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tyszkiewicz: połączenia kolejowe Białystok-Warszawa - zostają

0
Podziel się:

#
Dochodzi m.in. stanowisko samorządu województwa
#

# Dochodzi m.in. stanowisko samorządu województwa #

07.02. Białystok (PAP) - Połączenia kolejowe Białystok-Warszawa nie będą zawieszone - poinformował PAP poseł PO Robert Tyszkiewicz, który interweniował w tej sprawie w resorcie infrastruktury. Zawieszenie od marca 4 par pociągów na tej trasie zapowiedziało PKP Intercity z powodu remontu linii.

Spółka PKP Intercity nie potwierdziła wprost informacji przekazanych przez Tyszkiewicza. W wydanym w piątek po południu komunikacie podała, że "po konsultacjach z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zminimalizuje ograniczenia dotyczące pociągów uruchamianych na linii Białystok-Warszawa".

Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz w przekazanej PAP informacji powołał się na ustalenia ze spotkania z minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską. Mówił, że do czerwca liczba połączeń PKP Intercity na trasie Białystok-Warszawa (obecnie dziewięć par pociągów) nie ulegnie zmniejszeniu, a kolejne decyzje będą podejmowane po konsultacjach z władzami regionalnymi.

W środę przewoźnik zapowiedział, że od 9 marca zawiesi na tej trasie cztery pary pociągów; zmiany w rozkładzie uzasadniał remontami linii kolejowych. Zawieszenie kursów miałoby obowiązywać do końca roku, w tym czasie zastąpić je miała komunikacja autobusowa.

Informacja wywołała protesty w regionie. Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa Kolejowe Podlasie oraz Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata zorganizowały na dworcu PKP w Białymstoku happening "Stop likwidacji pociągów". Chciały w ten sposób wyrazić niezadowolenie związane "z postępującą marginalizacją komunikacyjną Białegostoku oraz województwa podlaskiego".

Interpelacje w sprawie likwidacji połączeń wystosowali do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dwaj podlascy posłowie PiS: Dariusz Piontkowski i Krzysztof Jurgiel. Forum Młodych PiS w regionie ogłosiło apel do wojewody podlaskiego, marszałka oraz prezydenta Białegostoku, aby również interweniowali w tej sprawie.

W piątek po południu zarząd województwa podlaskiego wydał stanowisko, w którym - jako organizator transportu regionalnego - "w trosce o rozwój regionu północno-wschodniego Polski i komunikacji zbiorowej na tym obszarze, opowiada się za utrzymaniem dotychczasowej liczby połączeń kolejowych łączących województwo podlaskie ze stolicą kraju".

"Zarząd województwa podlaskiego wspiera propozycje współpracy i konsultacji z władzami regionu wszelkich decyzji dotyczących zmian liczby pociągów na trasie Białystok-Warszawa oraz innych należących do PKP Intercity, a kursujących na terenie województwa podlaskiego" - napisano w przesłanym PAP dokumencie.

Sprawa połączeń kolejowych na trasie Białystok-Warszawa ma być też jednym z tematów obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, która zbierze się 17 lutego.

Teraz spółka nie informuje wprost, ile par pociągów będzie na tej trasie kursowało. "W tej chwili trwają intensywne prace nad finalnym kształtem siatki połączeń" - podano w piątkowym komunikacie przewoźnika.

Kilka dni temu spółka tłumaczyła, że zmiany w rozkładzie są wymuszone modernizacją linii kolejowych prowadzoną przez PKP PLK. Kolejarze planują wyremontować w tym roku około 2 tys. km torów za 9 mld zł. Realizacja tych prac spowoduje, że w ciągu roku aż sześć razy zmieni się rozkład jazdy pociągów.(PAP)

rof/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)