Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczelnie walczą z niżem. Nowe metody

0
Podziel się:

Specjalne stypendia, ciekawe zajęcia dodatkowe i studenci zagraniczni, to
kilka sposobów wyższych uczelni na zdobycie nowych studentów.

Uczelnie walczą z niżem. Nowe metody
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Specjalne stypendia, ciekawe zajęcia dodatkowe i studenci zagraniczni, to kilka sposobów wyższych uczelni na zdobycie nowych studentów i walkę z niżem demograficznym. Zdaniem przedstawicieli uczelni, liczba studentów maleje, ale _ katastrofy na razie nie ma _.

_ - Z każdym rokiem liczba 19-latków do roku 2020 będzie stale malała. W roku 2020 będzie ich 361 473, czyli o 48 proc. mniej niż w szczytowym roku 2002, a 32 proc. mniej niż w roku 2010 _ - czytamy w raporcie Instytutu Sokratesa _ Demograficzne tsunami _ przygotowanym przez dr. Dominika Antonowicza i dr. Bartłomieja Gorlewskiego.

Przedstawiciele uczelni na razie nie odczuwają drastycznie skutków niżu demograficznego. _ - Liczba studentów maleje proporcjonalnie do liczby maturzystów, ale katastrofy na razie nie ma _ - powiedział prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dr Przemysław Malinowski.

Choć jego zdaniem, najlepszą metodą na walkę ze spadkiem zainteresowania jest dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, to PWSZ prowadzi wyjątkowy system stypendialny. Wspólnie z miastem przyznaje stypendia mieszkaniowe i naukowe. _ - Studenci spoza Nysy w ramach stypendium mieszkaniowego otrzymują od miasta 150 złotych miesięcznie. W Nysie taka kwota powinna być wystarczającą na wynajęcie pokoju _ - wyjaśnił dr Malinowski.

Nową formę promocji wybrał Uniwersytet Szczeciński, który wraz z trzema szczecińskimi uczelniami i władzami miasta stworzył projekt _ Akademicki Szczecin _. - _ Projekt obejmuje między innymi wspólne wystąpienia na targach edukacyjnych, w planach są również wspólne kampanie reklamowe w mediach _ - poinformowała rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego Julia Poświatowska. W ten sposób twórcy programu chcą zaprezentować miasto jako miejsce przyjazne studentom.

Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim wprowadza właśnie specjalny program _ Portfolio absolwenta _. - _ Chcieliśmy by nasz absolwent był bardziej atrakcyjny na rynku pracy, by wyróżniało go coś dodatkowego. Poza dyplomem otrzymuje on więc specjalne portfolio _ - powiedziała rzecznik uczelni Joanna Pisarewicz.

W aktach osobowych każdego absolwenta uczelni zebrane zostaną formy jego aktywności np. udział w szkoleniach czy certyfikaty językowe. _ - W CV można sobie napisać różnego rodzaju umiejętności, ale za naszymi studentami stoi potwierdzenie tych kwalifikacji _ - podkreśliła rzecznik WSB.

Specjalną propozycję - możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia w ramach triad kierunków - dla maturzystów przygotował Uniwersytet Warszawski. _ - Każdy przyjęty na takie studia będzie na I roku realizował wybrane elementy programu z trzech różnych kierunków. Dopiero po roku będzie musiał zdecydować, który kierunek kontynuować _ - poinformowała rzecznik UW Anna Korzekwa. Kandydaci mają na razie do wyboru 8 triad kierunków, np.: pedagogika - filozofia - socjologia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t82144.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;kierunki;zwieksza;szanse;na;prace,13,0,814093.html) Nowe kierunki zwiększą szanse na pracę W nowym roku akademickim uczelnie szykują dziesiątki nowych kierunków i specjalizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t82143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;wierza;ze;na;studiach;dobrze;ucza,249,0,763129.html) Polacy wierzą, że na studiach dobrze uczą Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia stan szkolnictwa wyższego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)