Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy debaty w PAP: systemy jakości receptą na problemy etyczne w biznesie

0
Podziel się:

Receptą na problemy etyczne w biznesie mogą być systemy jakości - mówili
uczestnicy debaty "Jakość żywności gwarantowana systemami QAFP i QMP". Wskazywali też na potrzebę
kampanii edukacyjnych w zakresie promocji znaków jakości wśród konsumentów.

Receptą na problemy etyczne w biznesie mogą być systemy jakości - mówili uczestnicy debaty "Jakość żywności gwarantowana systemami QAFP i QMP". Wskazywali też na potrzebę kampanii edukacyjnych w zakresie promocji znaków jakości wśród konsumentów.

"Często dyskutuje się o problemach etycznych, odpowiedzialności społecznej biznesu. Jak to egzekwować, jak uzyskać ten stan, by ludzie zachowywali się etycznie? Receptą na ten problem są systemy jakości" - ocenił prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Jerzy Wierzbicki.

Jak mówił, konsument, który przekona się do produktu ze znakiem jakości, będzie gotów zapłacić premię za wyższą jakość i w ten sposób będzie przyspieszał rozwój tego systemu.

Według Wierzbickiego, kampanie reklamowe dotyczące systemów jakości mogą dać fantastyczny efekt, ale na krótką metę. Najważniejsze - jego zdaniem - jest utrzymanie jakości produktów, co zapewnia system.

Pełnomocnik ds. systemów jakości w Zakładach Mięsnych VIANDO, Barbara Bednarska podkreśliła, że znak QAFP daje gwarancję, że klient sklepu mięsnego kupuje prawdziwą kiełbasę krakowską, czy żywiecką. "Nie musi on czytać, co jest na etykiecie" - zaznaczyła. Jej zdaniem, produkty objęte systemem jakości są skierowane do świadomych klientów, a także tych, którzy mogą sobie pozwolić na ich zakup. "Znak jest gwarancją nie tylko tego, że produkt jest bezpieczny, ale i tego, że jest wysokiej jakości" - dodała Bednarska.

W opinii dyrektora Generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzeja Falińskiego, kwestia odpowiedzialności za produkt leży zarówno po stronie producenta, jak i przedstawicieli handlu. Ocenił, że znaki jakości pomagają "załatwić wiele trudnych spraw, które występują na styku producent-handlowiec" - podkreślił.

Na kwestię kierowania się patriotyzmem przy wyborze produktu zwrócił uwagę Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Stanisław Kowalczyk. Jak mówił, przodują w tym m.in. Włosi, Niemcy czy Francuzi - uważają, że ich kuchnia jest najlepsza. Podkreślił, że w przeszłości Polacy chętniej wybierali to, co nie miało oznakowania produktu wytworzonego w Polsce.

Prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa Izby Gospodarczej, Rajmund Paczkowski przekonywał, że polska żywność wygrywa z czeską, czy słowacką, pomimo tego, że jesteśmy "wypychani" z tych rynków. "Patriotyzm konsumencki powinien być wzmacniany, a znaki jakości temu służyć" - zaznaczył.

Paczkowski powiedział, że z badań wynika, iż klienci byliby bardziej zainteresowani zakupem drobiu ze znakiem jakości, gdyby dostępność takiego produktu była większa. Polacy doceniają szczególnie świeżość, jakość wyrobów, podkreślają bezpieczeństwo ich produkcji oraz wysokie standardy ich wytwarzania. Zwracają też uwagę w przypadku drobiu na to, że jest on hodowany w humanitarnych warunkach - wyjaśnił.

Doradca prezesa zarządu Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, Maciej Mielczarski wskazał na potrzebę promocji znaków jakości w branży piekarskiej. Zauważył, że powinna ona być precyzyjnie przygotowana i skierowana do różnych grup wiekowych. Zarzucił sklepom wielkopowierzchniowym, że nie informują swoich klientów, iż pieczywo przez nie sprzedawane jest z ciasta głęboko mrożonego. Jak mówił, często reklamują swój wyrób pod hasłem "świeży, prosto z pieca". "To jest wprowadzanie konsumenta w błąd" - zaznaczył. Jego zdaniem, dobre pieczywo jednak powinno się obronić.

O tym, czy opłaca się produkować żywność wysokiej jakości, czy konsumenci chętnie ją kupują i na ile takimi produktami zainteresowany jest handel, eksperci rozmawiali podczas piątkowej debaty w Polskiej Agencji Prasowej. Konferencja odbyła się w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP". (PAP)

dol/ her/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)