Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uczniowie z kilku krajów dzięki grze symulacyjnej poznają prawa człowieka

0
Podziel się:

Uczniowie z Polski, Niemiec, Słowenii, Wietnamu, Afganistanu, Ugandy i RPA,
którzy przyjechali do Fundacji Krzyżowa k. Świdnicy (Dolnośląskie), biorą udział w grze
symulacyjnej i odgrywają znane sprawy sądowe przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

*Uczniowie z Polski, Niemiec, Słowenii, Wietnamu, Afganistanu, Ugandy i RPA, którzy przyjechali do Fundacji Krzyżowa k. Świdnicy (Dolnośląskie), biorą udział w grze symulacyjnej i odgrywają znane sprawy sądowe przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. *

W 2005 r. Fundacja "Krzyżowa" wraz ze swoim partnerem Kreisau-Initiative e.V. Z Berlina rozpoczęła cykl projektów "MICC - Model Międzynarodowego Trybunału Karnego", skupiający się na tematyce łamania praw człowieka. Od tego roku projekt nosi nazwę MICC-World.

Jak poinformował PAP Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica, projekt MICC-World to gra symulacyjna, polegająca na odgrywaniu przebiegu znanych spraw sądowych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Przez kilka dni uczestnicy przygotowują się do odegrania ról jako oskarżeni, obrońcy, sędziowie i dziennikarze. Rekonstruują znane historyczne sprawy sądowe, które miały miejsce przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze, b. Jugosławii i Ruandzie. Dzięki temu bliżej poznają często skomplikowane przyczyny konfliktów, podstawy orzecznictwa sądowego, problem praw człowieka i ruchu oporu w czasach reżimu.

Według Niny Lders, koordynatorki projektu ze Stowarzyszenia Kreisau-Initiative e.V. z Berlina, główne zadania projektu to pobudzanie zdolności podejmowania trudnych decyzji przez młodych ludzi z różnych krajów, analiza prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz przekładanie zdobytej wiedzy w praktykę.

"Dzięki praktycznemu zastosowaniu swojej wiedzy podczas gry symulacyjnej uczniowie nabierają doświadczenia na polu prawa, wzmacniają wiarę w siebie, motywują się nawzajem, prowadząc przy tym międzynarodowy dialog. Tym razem będzie naprawdę bardzo międzynarodowo, bo uczestnikami projektu są uczniowie z wielu ciekawych krajów, takich jak Wietnam czy Ugandy" - mówiła Lders.

Projekt MICC zmierza do propagowania w szkołach wiedzy o prawach człowieka. Do udziału w projekcie zaproszeni są także nauczyciele, dla których zorganizowane są specjalne warsztaty. Podczas spotkania dowiedzą się oni, jak tak ważny temat, jakim jest ochrona praw człowieka, można wprowadzić do planu zajęć w swoich szkołach. Projekt prowadzony jest w języku angielskim.

Uczniowie będą "grać" w Krzyżowej do 26 kwietnia. Obserwować ich przygotowania oraz odgrywanie procesów można w poniedziałek i wtorek. (PAP)

umw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)