Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: 20 stycznia mają być wznowione rozmowy 6 mocarstw z Iranem

0
Podziel się:

Negocjacje nuklearne między Iranem a pięcioma stałymi członkami Rady
Bezpieczeństwa i Niemcami powinny się rozpocząć się w Stambule 20 stycznia - poinformowała w piątek
Maja Kocijanczicz, rzeczniczka prasowa szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Negocjacje nuklearne między Iranem a pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa i Niemcami powinny się rozpocząć się w Stambule 20 stycznia - poinformowała w piątek Maja Kocijanczicz, rzeczniczka prasowa szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

"Jest to termin, który rozważamy. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź od strony irańskiej" - sprecyzowała. Dodała, że negocjacje mają trwać półtora dnia.

Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się na początku grudnia ubiegłego roku w Genewie po 14 miesiącach przerwy, pod auspicjami Unii Europejskiej, omówiono jedynie ogólnie termin i miejsce następnej rundy negocjacji.

W piątek Ashton zapowiedziała w Budapeszcie, że UE odrzuci ofertę Iranu, by jej przedstawiciele przeprowadzili inspekcję w jego obiektach nuklearnych, gdyż należy to do kompetencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Wizyta w irańskich obiektach nuklearnych jest przewidziana na 15 i 16 stycznia. Zaproszeni będą mogli zobaczyć reaktor na ciężką wodę w Araku oraz ośrodek w Natanzie, gdzie - jak się sądzi - Iran ma tysiące wirówek do wzbogacania uranu.

Pod koniec grudnia prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapowiedział, że podczas styczniowych rozmów Teheran nie poczyni żadnych ustępstw w sprawie swego programu nuklearnego. Zadeklarował, że Iran jest gotów do współpracy na spotkaniu w Turcji, ale mocarstwa powinny uznać jego prawo do wykorzystania technologii nuklearnych. "I powinny wiedzieć, że ani o odrobinę tutaj nie ustąpimy" - zaznaczył prezydent.

Zachód od dawna podejrzewa Iran o zamiar potajemnego zbudowania broni jądrowej. Uczestnicy negocjacji domagają się przede wszystkim, by Teheran wstrzymał wszelkie prace, związane ze wzbogacaniem uranu - które, według strony irańskiej, ma służyć wyłącznie uzyskaniu paliwa dla elektrowni atomowych. Iran jest w tej kwestii nieugięty mimo sankcji, jakie kilkakrotnie nakładała na niego Rada Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

jo/ kar/

8025123 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)