Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Ashton spotka się z Martynauem w środę w Brukseli

0
Podziel się:

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton spotka się w środę po południu w
Brukseli z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Siarhiejem Martynauem - powiedziała we wtorek
PAP jej rzeczniczka. Ashton ma domagać się natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton spotka się w środę po południu w Brukseli z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Siarhiejem Martynauem - powiedziała we wtorek PAP jej rzeczniczka. Ashton ma domagać się natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych.

"Głównym naszym przesłaniem jest żądanie natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych kandydatów w wyborach prezydenckich i innych więźniów politycznych" - oświadczyła rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz.

"Pilna odpowiedź władz białoruskich (na to żądanie) jest konieczna" - dodała.

Rzeczniczka przypomniała, że dla UE ostatnie wybory prezydenckie 19 grudnia, po których w Mińsku doszło do pobić, aresztowań i represji wobec opozycji oraz niezależnych mediów, to "krok w tył", i wyjaśniła, że po tym, co się stało, "UE dokonuje teraz przeglądu stosunków z Białorusią".

Martynau sam zabiegał o spotkanie z Ashton. Liczył na nie już w poniedziałek, kiedy przyleciał do Brukseli, ale szefowa unijnej dyplomacji nie znalazła na to czasu.

Ku niezadowoleniu władz w Mińsku UE przygotowuje się do wznowienia i ewentualnego rozszerzenia zawieszonych w 2008 roku sankcji wobec przedstawicieli reżimu w Mińsku. Ma to być reakcja na prześladowania opozycji białoruskiej po wyborach prezydenckich, które, według oficjalnych wyników, wygrał Alaksandr Łukaszenka. Opozycja uważa, że wybory sfałszowano.

Od piątku ambasadorowie krajów członkowskich UE rozpoczęli prace przygotowawcze w celu przywrócenia sankcji wizowych. Ustalana jest lista nowych osób, które mają być nimi objęte, aby szefowie dyplomacji krajów UE mogli podjąć ostateczną decyzję, gdy spotkają się 31 stycznia na posiedzeniu w Brukseli.

Kilka państw, w tym Polska, Niemcy, Holandia i Szwecja, najostrzej zażądało odwieszenia zawieszonych sankcji wizowych. Przeciwko zaostrzaniu sankcji i obejmowaniu nimi nowych osób są Włochy, tradycyjnie opowiadające się z ulgowym traktowaniem reżimu.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ jo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)