Komisja Europejska wprowadzi w czwartek całkowity zakaz importu oleju słonecznikowego z Ukrainy - dowiedziała się PAP w środę w Komisji Europejskiej.
"Sprawa jest przesądzona. Oficjalna decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie zapadnie jutro" - powiedziały źródła PAP.
Pod koniec kwietnia Komisja Europejska ogłosiła, że na rynek UE trafiło 40 tys. ton oleju z Ukrainy "w sposób celowy" skażonego węglowodorami, czyli olejem mineralnym. Choć poziom zanieczyszczeń - jak zapewniała KE - nie był groźny dla człowieka, olej ten wycofano z rynku we Francji, Włoch, Holandii i Hiszpanii.
Ze stroną ukraińską zostały wówczas uzgodnione środki, które miały wykluczyć handel skażonym olejem w przyszłości. Z informacji KE wynika, że Ukraina nie wprowadziła ich w życie w zadowalającym stopniu, choć zobowiązała się, że bez tego nie wznowi eksportu. W miniony piątek KE zaleciła krajom członkowskim wstrzymanie importu oleju słonecznikowego z Ukrainy.
Mimo to KE nadal nie jest pewna, czy wolne od zanieczyszczeń są kolejne partie ukraińskiego oleju słonecznikowego przeznaczone na rynek UE. W Grecji w poniedziałek wykryto skażoną partię, która najwyraźniej nie pochodziła z kwietniowego, wycofanego z rynku transportu. By uspokoić opinię publiczną, grecki rząd nakazał wycofanie ze sprzedaży całego importowanego od początku roku oleju słonecznikowego.
W sumie, zdaniem KE, skażony olej mógł trafić na rynek 13 krajów UE, a także Norwegii.
Na liście nie ma Polski.
"Komisja rozważa zastosowanie klauzul bezpieczeństwa przeciwko Ukrainie" - potwierdziła PAP odpowiadająca za zdrowie rzeczniczka KE Nina Papadulaki.
Od Ukrainy KE domaga się m.in. ustalenia źródła zakażenia, a także badania próbek każdej partii oleju wysłanego do UE.
Rocznie Ukraina sprzedaje w UE około miliona ton oleju słonecznikowego, czyli ponad połowę całego eksportu tego towaru. Pod koniec kwietnia wicepremier Ukrainy Ołeksandr Turczynow ocenił, że wycofanie z rynku UE 40 tys. ton oleju "to przejaw nieuczciwej konkurencji, której celem jest ograniczenie eksportu tego produktu do państw Europy Zachodniej".
Michał Kot (PAP)
kot/ icz/ ro/ jbr/