Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce pomocy Ahtisaariego w rozwiązaniu sporu Słowenii z Chorwacją

0
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała w
piątek, że zwróciła się do laureata Pokojowej Nagrody Nobla
Marttiego Ahtisaariego o pomoc w rozwiązaniu konfliktu granicznego
między Chorwacją a Słowenią, która blokuje negocjacje Zagrzebia w
sprawie członkostwa w UE.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zwróciła się do laureata Pokojowej Nagrody Nobla Marttiego Ahtisaariego o pomoc w rozwiązaniu konfliktu granicznego między Chorwacją a Słowenią, która blokuje negocjacje Zagrzebia w sprawie członkostwa w UE.

"Komisarz (ds. rozszerzenia Olli) Rehn rozmawiał z prezydentem Ahtisaarim, żeby dowiedzieć się, czy byłby skłonny przewodzić grupie ekspertów wysokiego szczebla w celu rozwiązania sporu granicznego między Słowenią a Chorwacją" - poinformowała rzeczniczka unijnego komisarza, Krisztina Nagy.

Agencja AFP podkreśla, że powstanie takiej komisji zależy od podejścia Zagrzebia i Lublany.

Rzeczniczka zaznaczyła, że wszystko musi mieć swoją kolej. "Pierwszy etap jest taki, by dwa kraje porozumiały się w sprawie terminów i warunków" takiej misji, a dopiero potem możliwa jest "regulacja kwestii granic i osiągnięcie postępu w sprawie rozmów akcesyjnych" - wyjaśniła.

Nagy zastrzegła, że jest "zbyt wcześnie", by spekulować na temat nazwisk ekspertów, którzy mogliby wejść w skład grupy.

W środę propozycję pomocy Unii Europejskiej składał sam Ahtisaari; nie podał jednak żadnych szczegółów.

Ahtisaari, były prezydent i były specjalny wsłannik ONZ do Kosowa, to laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2008 roku, przyznanej mu za wieloletnią działalność mediacyjną w różnych regionach świata.

Pod koniec zeszłego roku z powodu sporu granicznego należąca do UE Słowenia zablokowała postęp Chorwacji w rozmowach akcesyjnych, wetując otwarcie i zakończenie kilku rozdziałów negocjacji.

Do tej pory Zagrzeb otworzył 22, a zamknął siedem z 35 obszarów negocjacji.

Słoweńskie weto jest spowodowane sporem o przebieg granicy lądowej i morskiej, który Zagrzeb i Lublana toczą od momentu rozpadu Jugosławii w roku 1991.

Słowenia zaznacza, że w dokumentach dostarczonych Unii przez Chorwację w związku z negocjacjami są mapy z granicami, które kontestuje Lublana.

Chodzi o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

Analitycy uważają, że Chorwacja może mieć trudności z zakończeniem rozmów akcesyjnych w tym roku, jeśli Słowenia nie zniesie wkrótce swojego weta. (PAP)

ksaj/ kar/

5545 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)