Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Chorwacja chce rozmów ze Słowenią na temat granicy

0
Podziel się:

Chorwacka premier Jadranka Kosor powiedziała w czwartek, że jej
kraj chce wkrótce wznowić rozmowy zmierzające do rozwiązania sporu granicznego ze Słowenią, która
blokuje negocjacje akcesyjne Unii Europejskiej z Zagrzebiem.

Chorwacka premier Jadranka Kosor powiedziała w czwartek, że jej kraj chce wkrótce wznowić rozmowy zmierzające do rozwiązania sporu granicznego ze Słowenią, która blokuje negocjacje akcesyjne Unii Europejskiej z Zagrzebiem.

W czasie wizyty w Brukseli Kosor, która w tym miesiącu objęła urząd, nie podała żadnej konkretnej daty wznowienia rozmów ze słoweńskim premierem Borutem Pahorem. Wyraziła jednak przekonanie, że przyniosą one postęp. "Wierzę, że zrobimy krok do przodu. Jestem pełna optymizmu" - oświadczyła.

Chorwacka premier poinformowała, że Zagrzeb w dalszym ciągu popiera ofertę unijnego komisarza Ollego Rehna zmierzającą do rozwiązania sporu. W połowie kwietnia Rehn zaproponował utworzenie prawnej komisji arbitrażowej, ale Lublana domagała się uzupełnienia propozycji.

Spór o przebieg granicy lądowej i morskiej między dwoma krajami toczy się od rozpadu Jugosławii w 1991 roku. Słowenia, wciśnięta między Włochy a Chorwację, chce bezpośredniego dostępu do wód międzynarodowych na północnym Adriatyku, co zmusiłoby Zagrzeb do pewnych ustępstw terytorialnych.

Słowenia twierdzi, że w dokumentach dostarczonych UE przez Chorwację w związku z negocjacjami są mapy z granicami, które kontestuje Lublana. Chodzi o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

W grudniu ubiegłego roku Lublana zablokowała negocjacje akcesyjne Chorwacji, dopóki nie zostanie rozwiązany spór.

Przebywający także w Brukseli w czwartek premier Czarnogóry Milo Djukanović ostrzegł, że niedopuszczenie krajów Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE może zaszkodzić stabilności w regionie.

Problemy, w obliczu których stoją kandydujące do UE Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Serbia i Macedonia, dławią wspólne wysiłki zmierzające do zerwania w wojenną przeszłością - ocenił Djukanović na konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Barroso wezwał Czarnogórę do kontynuowania reform, zwłaszcza umożliwiających zwolnienie mieszkańców Czarnogóry z obowiązku posiadania wiz przy wjeździe do UE od przyszłego roku.

W ubiegłym tygodniu KE zaproponowała zniesienie wiz dla obywateli Macedonii, Czarnogóry i Serbii, utrzymując na razie obowiązek wizowy dla Bośni i Hercegowiny (BiH) oraz Albanii. (PAP)

ksaj/ kar/

4461446 4461451 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)