Notowania

wiadomości
30.08.2011 19:41

UE czeka na konkretne działania ze strony prezydenta Łukaszenki

UE ma nadzieję, że propozycja powołania okrągłego stołu z opozycją, którą przedstawił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, pozwoli m.in. na omówienie sytuacji praw człowieka w tym kraju. Czeka jednak na konkretne działania ze strony Mińska.

Podziel się
Dodaj komentarz

UE ma nadzieję, że propozycja powołania okrągłego stołu z opozycją, którą przedstawił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, pozwoli m.in. na omówienie sytuacji praw człowieka w tym kraju. Czeka jednak na konkretne działania ze strony Mińska.

"Przyjęliśmy do wiadomości wczorajszą (poniedziałkową) propozycję prezydenta Łukaszenki, ogłoszoną publicznie, o jego gotowości zwołania okrągłego stołu na temat sytuacji w kraju. Poza tą deklaracją, nie mamy żadnych innych szczegółów dotyczących możliwych sposobów (zorganizowania) takiego +okrągłego stołu+" - brzmi tekst oświadczenia przesłanego PAP we wtorek przez rzeczniczkę KE Maję Kocijanczicz.

W poniedziałek państwowa białoruska agencja BiełTA podała, że Łukaszenka zaproponował w tym samym dniu oponentom politycznym i przedstawicielom Unii Europejskiej oraz Rosji wspólne przedyskutowanie sytuacji na Białorusi.

"UE ma nadzieję, że inicjatywa prezydenta Łukaszenki jest znakiem tego, że Białoruś jest gotowa do omówienia sytuacji w kraju odpowiadając na obawy Unii, wyrażone w przyjętych przez Radę (ministrów UE - PAP) wnioskach" - dodała Kocijanczicz.

Ministrowie spraw zagranicznych UE dwukrotnie, w styczniu i w czerwcu, zajmowali stanowisko w sprawie nasilających się od grudnia 2010 represji wobec opozycji politycznej na Białorusi, ostro potępiając działania władz białoruskich. W odpowiedzi na nie UE zamroziła aktywa oraz zakazała wstępu na swoje terytorium przedstawicielom reżimu Łukaszenki oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w prześladowanie opozycji. Unijnymi sankcjami objętych jest obecnie prawie 200 osób.

W przyjętych w czerwcu wnioskach UE uzależniła inwestycje Europejskiego Banku Inwestycyjnego na Białorusi od pozytywnej oceny sytuacji pod względem praw człowieka. Zażądała także od władz w Mińsku zaprzestania "politycznie umotywowanych prześladowań oraz nacisków na siły demokratyczne, niezależne media, społeczeństwo obywatelskie oraz tych, którzy stają w ich obronie". Unia zapowiedziała poruszenie kwestii nieprzestrzegania praw człowieka na Białorusi również na forach międzynarodowych, takich jak Rada Praw Człowieka ONZ lub OBWE.

Kocijanczicz zaznaczyła, że "jakikolwiek poważny polityczny dialog między rządem a oponentami politycznymi na Białorusi o sytuacji w kraju będzie wymagał uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych". Zapewniła, iż UE wciąż ma nadzieję na demokratyczne zmiany na Białorusi i współpracę z tym krajem.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ ksaj/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz