Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Cztery obiekty z nowym znakiem dziedzictwa europejskiego

0
Podziel się:

Zrekonstruowana dzielnica rzymskiego miasta w Austrii, średniowieczna
siedziba gildii w Tallinie, stuletni Pałac Pokoju w Hadze oraz nazistowski obóz przejściowy w
holenderskim Hooghalen jako pierwsze zostały opatrzone nowym znakiem dziedzictwa europejskiego.

Zrekonstruowana dzielnica rzymskiego miasta w Austrii, średniowieczna siedziba gildii w Tallinie, stuletni Pałac Pokoju w Hadze oraz nazistowski obóz przejściowy w holenderskim Hooghalen jako pierwsze zostały opatrzone nowym znakiem dziedzictwa europejskiego.

Miejsca te w czwartek wybrał niezależny 13-osobowy zespół ekspertów z dziedziny kultury powołany przez Komisję Europejską.

Nowy znak dziedzictwa europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w historii, kulturze i rozwoju Unii Europejskiej. Znak ten ma też wzmacniać poczucie przynależności do UE wśród obywateli "28".

Zgłaszane obiekty muszą spełnić kilka kryteriów. Są to m.in.: europejskie znaczenie danego miejsca, działania, które zmierzają do podkreślenia tego znaczenia, oraz prawidłowe zarządzanie obiektem mające na celu przyciągnięcie zainteresowania publiczności.

W czwartek eksperci uznali, że najlepiej kryteria spełniają cztery obiekty. Nowy znak dziedzictwa europejskiego otrzymał Park Archeologiczny Carnuntum, czyli zrekonstruowana dzielnica rzymskiego miasta znajdująca się w Bad Deutsch-Altenburg na wschodzie Austrii, a także średniowieczna siedziba gildii w estońskiej stolicy Tallinie. Wyróżniono również dwa miejsca w Holandii: Pałac Pokoju w Hadze, w którym mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oraz nazistowski obóz przejściowy z drugiej wojny światowej Westerbork, znajdujący się w Hooghalen na północnym wschodzie kraju.

Przyznawanie znaku dziedzictwa europejskiego jest nową inicjatywą UE. "Ma istotny wymiar edukacyjny, w szczególności w odniesieniu do osób młodych, które będą miały możliwość lepszego zrozumienia historii Unii Europejskiej poprzez jej związek z obszarami symbolicznymi" - oświadczyła komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu. Jest ona przekonana, że inicjatywa może się stać jednym z najbardziej popularnych programów organizowanych przez "28".

W poprzednich latach 65 miejsc w Europie otrzymało międzyrządowy znak dziedzictwa, który przyznawali ministrowie kultury z 18 krajów UE.

W br. do wyznaczania obiektów, którym ich zdaniem należał się nowy znak dziedzictwa europejskiego, zakwalifikowały się: Austria, Estonia, Dania, Luksemburg i Holandia. Kraje te następnie zaproponowały łącznie dziewięć obiektów.

W 2014 r. swoje miejsca zgłosi kolejnych 18 krajów UE: Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania. Z kolei w 2015 r. wszystkie 23 kraje UE uczestniczące w projekcie będą mogły zaproponować swoje obiekty.

W unijnym projekcie obecnie nie biorą udziału: Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia i Chorwacja.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

jhp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)