Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Europejska Federacja Rodzin chce obowiązkowych urlopów ojcowskich

0
Podziel się:

Europejska Federacja Rodzin (COFACE)
wystąpiła w piątek z inicjatywą wprowadzenia w Unii Europejskiej
obowiązkowych urlopów ojcowskich w związku z narodzinami dziecka.
Wstępne reakcje Komisji Europejskiej swą sceptyczne.

Europejska Federacja Rodzin (COFACE) wystąpiła w piątek z inicjatywą wprowadzenia w Unii Europejskiej obowiązkowych urlopów ojcowskich w związku z narodzinami dziecka. Wstępne reakcje Komisji Europejskiej swą sceptyczne.

"To jeden ze sposobów, by zagwarantować prawdziwą równość ojca i matki" - przekonywała na konferencji prasowej Ghislaine Julemont, autorka raportu "Role mężczyzny w europejskich rodzinach - jakie zmiany?".

Jej zdaniem zasada równości zakłada, że ojciec i matka powinni mieć prawo do tak samo długich urlopów związanych z pojawieniem się dziecka w rodzinie i dla obojga powinny być one obowiązkowe.

Nie znaczy to, że COFACE podaje w wątpliwość szczególną rolę kobiety związaną z ciążą i porodem. Dlatego proponuje, by ze względu na zdrowie dziecka i matki odróżnić urlop macierzyński w ścisłym tego słowa znaczeniu, od urlopu przeznaczonego na "zaaklimatyzowanie się" rodziców i ich dziecka w nowej sytuacji.

Ten pierwszy, przysługujący wyłącznie kobiecie i podyktowany troską o zdrowie jej i dziecka, mógłby na przykład zaczynać się już przed planowaną datą porodu i trwać 8 tygodni. Urlop przysługujący zarówno ojcu, jak i matce, trwałby 6 tygodni. Szczegóły - zastrzega autorka raportu - pozostają do ustalenia.

Realizacja postulatu wymagałaby zmiany unijnej dyrektywy z 1992 roku, która nakłada na kraje członkowskie minimalne wymagania w zakresie urlopów macierzyńskich. Przewiduje ona urlopy tylko dla kobiet - trwające co najmniej 14 tygodni (przy czym obowiązkowe są tylko dwa tygodnie). Bardziej szczegółowe przepisy - precyzuje dyrektywa - są regulowane "prawem krajowym lub praktyką".

"To, czy częścią urlopu związanego z narodzinami dziecka matka może się podzielić z ojcem, należy do decyzji krajów członkowskich. Komisja Europejska nie ingeruje tak drobiazgowo w kwestie urlopów macierzyńskich i ojcowskich, a prawo europejskie skupia się na tym, co najważniejsze: ochronie zdrowia matki i dziecka" - powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej odpowiadająca za sprawy pracownicze i społeczne Katharina von Schnurbein.

Ghislaine Julemont przyznaje w swoim raporcie, że zmiany prawodawstwa dotyczącego sytuacji ojców w Unii Europejskiej następują powoli, a barierą są m.in. społeczne stereotypy na temat roli mężczyzny w społeczeństwie.

Raport zostanie przekazany Komisji Europejskiej w marcu.

Michał Kot (PAP)

kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)