Notowania

wiadomości
13.12.2013 11:21

UE: Iran i mocarstwa potrzebują więcej czasu na rozmowy nuklearne

Iran i grupa 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) potrzebują więcej czasu na wypracowanie kompleksowych działań dla wdrożenia ustaleń przyjętych w ubiegłym miesiącu w celu ograniczenia irańskiego programu nuklearnego - podała w piątek UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Iran i grupa 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) potrzebują więcej czasu na wypracowanie kompleksowych działań dla wdrożenia ustaleń przyjętych w ubiegłym miesiącu w celu ograniczenia irańskiego programu nuklearnego - podała w piątek UE. *

Unijna dyplomacja poinformowała o tym po zakończonych w Wiedniu czterodniowych rozmów toczonych na szczeblu ekspertów w sprawie programu nuklearnego Teheranu.

"Zważywszy na złożoność omawianych kwestii technicznych, stało się jasne, że niezbędna jest dalsza praca" - powiedział Michael Mann, rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Mann oświadczył, że dojdzie do konsultacji poszczególnych delegacji w ich stolicach i rozmowy zostaną wkrótce wznowione. Daty nie podał. Nie sprecyzował też, czy jakieś konkretne sprawy nastręczają trudności. Wcześniej, jak pisze Reuters, dyplomaci twierdzili, że bardzo skomplikowanym zadaniem jest przełożenie przełomowego tymczasowego porozumienia, które zawarto w listopadzie, na konkretne działania.

Tymczasowe porozumienie Iranu z grupą 5+1 zakłada ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy.

Porozumienie jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

W rozmowach w Wiedniu uczestniczyli eksperci z Iranu, USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Unii Europejskiej i oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. (PAP)

mmp/ ap/

15284229 15284450 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz