Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
08.09.2007 15:20

UE: Joanina najważniejszym polskim postulatem; sprawa stanie na szczycie

Wpisanie mechanizmu opóźniającego podejmowanie decyzji (tzw. Joaniny) do treści nowego Traktatu Reformującego UE, na co na razie nie chcą się zgodzić inni partnerzy w Unii, jest najważniejszym polskim postulatem - przyznała w sobotę minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wpisanie mechanizmu opóźniającego podejmowanie decyzji (tzw. Joaniny) do treści nowego Traktatu Reformującego UE, na co na razie nie chcą się zgodzić inni partnerzy w Unii, jest najważniejszym polskim postulatem - przyznała w sobotę minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. *

Fotyga uczestniczyła w pierwszym po wakacjach spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie nowego Traktatu Reformującego, który ma być przyjęty już 18 października na szczycie w Lizbonie.

"Joanina jest naszym najważniejszym postulatem" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Fotyga. Przyznała, że ta kwestia może zostać rozstrzygnięta dopiero na szczycie. Zastrzegła jednocześnie, że nie jest zamiarem Polski blokowanie nowego traktatu.

Polska domaga się, by uzgodniony na szczycie zapis o mechanizmie pozwalającym na opóźnianie decyzji w UE (tzw. kompromis z Joaniny) przenieść z deklaracji do treści samego traktatu (lub ewentualnie protokołu). Wówczas ewentualna zmiana kompromisu lub próba jego osłabienia byłaby w przyszłości zdecydowanie trudniejsza, wymagałaby jednomyślnej zmiany całego traktatu.(PAP)

icz/ kar/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz