Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE krytykuje kraje członkowskie za małe ambicje w dziedzinie technologii

0
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) skrytykowała w
piątek większość krajów członkowskich UE za niezbyt ambitne
podejście do wyznaczonych sobie celów dotyczących stosowania
nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

*Komisja Europejska (KE) skrytykowała w piątek większość krajów członkowskich UE za niezbyt ambitne podejście do wyznaczonych sobie celów dotyczących stosowania nowoczesnych technologii teleinformatycznych. *

Nie podano o jakie kraje chodzi, natomiast oceniono, że mogą one przez to stracić szansę na większy rozwój gospodarczy.

KE skrytykowała m.in. niewystarczający dostęp do internetowych łączy szerokopasmowych w poszczególnych krajach. Bruksela wprawdzie zauważa postęp, jaki nastąpił w ostatnich latach w tej dziedzinie - liczba abonentów zwiększyła się w ubiegłym roku o 60 proc. - ale podkreśla, że w sumie wciąż jedynie 13 proc. obywateli Unii ma dostęp do szerokopasmowego internetu.

Na początku roku Komisja Europejska przedstawiła dane, z których wynika, że Polska jest na przedostatnim miejscu wsród 25 krajów członkowskich, jeśli chodzi o odsetek osób korzystających z łącz szerokopasmowych (2 proc.).

KE skrytykowała także w piątek kraje członkowskie za to, że nie przykładają się do propagowania formatu cyfrowego (np. w mediach), a także za opieszałość w zwalnianiu częstotliwości radiowych dla nowych zastosowań. Bruksela nie jest też zadowolona z działań dotyczących unowocześniania usług publicznych, w tym możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet.

KE podkreśliła przy tym, że UE jest w tyle za Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o badania nad nowymi technologiami. "Wkład technologii teleinformatycznych we wzrost wydajności w Europie jest dziś niższy niż 10 lat temu" - powiedziała unijna komisarz ds. mediów i społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding.

Z danych KE wynika, że tempo wzrostu gospodarczego w UE w 2005 roku zwiększyło się i według prognoz w tym roku wyniesie ok. 2 proc. PKB. Komisja zaznacza, że to poziom dużo niższy niż przeciętna stopa wzrostu PKB w USA, która w latach 2000-2005 wynosiła 2,7 proc.

Komisja przyznaje jednocześnie, że branża teleinformatyczna nadal rozwija się lepiej niż inne działy gospodarki i jest najbardziej innowacyjnym i aktywnym w badaniach sektorem w UE, odpowiadającym za 25 proc. łącznych nakładów na badania.

Rozwój nowoczesnych technologii był jednym z założeń przyjętej przez kraje UE w 2000 r. Strategii Lizbońskiej - programu społeczno-ekonomicznego, który ma zmodernizować UE i przynieść jej wiodącą rolę na świecie do roku 2010. Już dziś jednak wiadomo, że celu tego nie da się tak szybko osiągnąć.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)