Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE zrezygnowała z procedury karnej przeciwko Francji

0
Podziel się:

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że zrezygnowała z
rozpoczęcia procedury karnej wobec Francji za jej politykę wobec Romów, po otrzymaniu zapewnień, że
Paryż dostosuje prawo krajowe do przepisów europejskich.

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że zrezygnowała z rozpoczęcia procedury karnej wobec Francji za jej politykę wobec Romów, po otrzymaniu zapewnień, że Paryż dostosuje prawo krajowe do przepisów europejskich.

"Francja zrobiła to, czego domagała się od niej Komisja Europejska - oświadczyła w komunikacie komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. - Komisja Europejska zawiesza procedurę karną, o której zdecydowali komisarze 29 września".

Jak sprecyzowało źródło, na które powołuje się agencja AFP, zawieszenie oznacza w praktyce rezygnację z procedury.

"Komisja Europejska pozostaje ostrożna i sprawdzi, czy zobowiązania przyjęte przez Francje zostaną całkowicie wprowadzone w interesie prawa Unii Europejskiej i jej obywateli" - podkreśliła jednocześnie Reding.

Komisja zażądała od francuskiego rządu włączenia do prawa krajowego gwarancji proceduralnych dla obywateli Unii wydalanych z kraju, takich jak Romowie z Bułgarii i Rumunii deportowani od sierpnia. Gwarancje te są wymagane przez unijną dyrektywę dotyczącą swobody poruszania.

Reding uznała za wystarczające ubiegłotygodniowe gwarancje Paryża, wprowadzone na żądanie Brukseli, że zmodyfikuje swoje prawo krajowe, by lepiej odpowiadało europejskim przepisom z 2004 roku dotyczącym swobody przepływu obywateli państw członkowskich UE - podało źródło.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył we wtorek, że jest "bardzo zadowolony", iż Reding zaproponuje rezygnację z tej procedury. Dodał, że "zwyciężył rozsądek".

Francja wydaliła w tym roku około 8 tys. Romów pochodzących z Bułgarii i Rumunii. Unijne prawo pozwala na ekstradycję obywateli innego państwa członkowskiego, jeśli stwarzają oni zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub stanowią obciążenie dla systemu opieki społecznej, jednak takie procedury muszą być stosowane proporcjonalnie i nie mogą być skierowane przeciwko jakiejkolwiek grupie etnicznej.(PAP)

keb/ kar/

7514983 7514964 7514958 7516587

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)