Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisarz Kyprianu ws. blokady polskiego mięsa

0
Podziel się:

Odpowiadający za ochronę konsumentów unijny
komisarz Markos Kyprianu powiedział we wtorek na forum Komisji ds.
Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, że Rosjanom nie należy dawać
pretekstów, bo wykorzystują je do wprowadzania barier, których
zniesienie jest trudne i trwa wiele miesięcy.

Odpowiadający za ochronę konsumentów unijny komisarz Markos Kyprianu powiedział we wtorek na forum Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, że Rosjanom nie należy dawać pretekstów, bo wykorzystują je do wprowadzania barier, których zniesienie jest trudne i trwa wiele miesięcy.

W ten sposób odniósł się on do sprawy blokowania polskiego eksportu mięsa do Rosji. Komisarz wyjaśnił, że ważne jest, by Polska "demonstrowała, iż stosuje uzgodnione środki".

Kyprianu jednocześnie podkreślił, że Polska wypełniła już wszystkie warunki, jakich domagała się Rosja, ale problemem są wciąż nowe wymagania, jakie stawia ten kraj. "To, co pozostało do spełnienia, wykracza poza ustawodawstwo unijne" - oświadczył komisarz. Dlatego, jak zaznaczył, "Polska nie może spełnić tych warunków".

UE uważa, że nowe wymagania stawiane przez Rosję są niezgodne z umową o partnerstwie i współpracy UE- Rosja z 1996 roku.

Rosja chce obecnie, by cały unijny eksport mięsa szedł przez polsko-rosyjsko przejście graniczne w Bezledach i tam podlegał tzw. lustrzanym kontrolom weterynaryjnym (po obu stronach granicy).

Wprowadzenie w listopadzie zakazów strona rosyjska uzasadniała przypadkami fałszowania świadectw zdrowia oraz świadectw fitosanitarnych na towary pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Strona polska przyznała, że doszło do naruszenia prawa, ale jest zdania, że restrykcje są nieproporcjonalne do skali naruszeń i nieuzasadnione.

Komisarz Kyprianu podkreślił, że bardzo dokładnie śledzi sprawę. Przypomniał, że rozmawiał już z władzami rosyjskimi, ale blokowanie eksportu nie jest już problemem dotyczącym ochrony konsumentów, ale - handlowym. Dlatego, jak przypomniał, sprawą zajmuje się również unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson, który w najbliższych dniach ma w tej sprawie przybyć do Warszawy.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ kd/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)