Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Episkopatów przypomina o wartościach integracji europejskiej

0
Podziel się:

Biskupi z 25 państw członkowskich UE
powołali "komitet mędrców", który przygotuje deklarację na temat
"często zapomnianych dziś" chrześcijańskich wartości integracji
europejskiej - poinformowała w poniedziałek Komisja Episkopatów UE
(COMECE).

Biskupi z 25 państw członkowskich UE powołali "komitet mędrców", który przygotuje deklarację na temat "często zapomnianych dziś" chrześcijańskich wartości integracji europejskiej - poinformowała w poniedziałek Komisja Episkopatów UE (COMECE).

Deklaracja ma zostać przyjęta w marcu przyszłego roku podczas kongresu COMECE, w związku z obchodami 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Wówczas też w Berlinie polityczną deklarację mają przyjąć przywódcy państw Unii Europejskiej, pod kierownictwem Niemiec, które od stycznia 2007 roku obejmą półroczne przewodnictwo w UE.

Tym samym biskupi chcą przypomnieć o chrześcijańskich wartościach, jakie przyświecały ojcom integracji europejskiej, i zabrać głos w otwartej na nowo debacie na temat odwołania do Boga w preambule nowego traktatu UE.

W "komitecie mędrców" powołanym przez COMECE znalazło się 25 wybitnych osobistości, w tym m.in. Franz Fischler (były austriacki komisarz), Loyola de Palacio (była hiszpańska komisarz), Pat Cox (były przewodniczący Parlamentu Europejskiego), Michel Camdessus (były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego), a także Polacy - eurodeputowany Jan Kułakowski i Jerzy Łukaszewski (były ambasador RP w Paryżu).

Jak tłumaczył na konferencji prasowej sekretarz generalnych COMECE biskup Noel Treanor wszyscy członkowie komitetu mędrców "to katolicy, którzy jednocześnie w swoim życiu byli zaangażowani w proces integracji europejskiej".

"Chcemy przypomnieć o często zapomnianych wartościach na jakich opiera się proces integracji europejskiej: pokój, wolność, solidarność, odrzucenie skrajnego nacjonalizmu... " - wymieniał jeden z członków "komitetu mędrców", były ambasador Belgii przy UE, Philippe de Schouthette.

Sam zastrzegł jednak, że osobiście uważa, że przyznanie się do chrześcijańskich tradycji Europy, na przykład w osobnej deklaracji UE, nie jest jednoznaczne z postulatem wpisania odwołania do Boga w preambule unijnej konstytucji. Dodał, że nie zgadza się w tej sprawie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która o taki zapis w preambule niedawno zaapelowała.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)