Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Komisja Europejska nie ma prawa zawiesić połączeń z Meksykiem

0
Podziel się

Poszczególne kraje
UE mogą stosować ograniczenia podróży, jak zawieszenie lotów do
lub z Meksyku, ale Komisja Europejska nie może nałożyć takiego
zakazu obowiązującego całą Wspólnotę - powiedział w środę
anonimowy przedstawiciel KE.

bEiXAmut

*Poszczególne kraje UE mogą stosować ograniczenia podróży, jak zawieszenie lotów do lub z Meksyku, ale Komisja Europejska nie może nałożyć takiego zakazu obowiązującego całą Wspólnotę - powiedział w środę anonimowy przedstawiciel KE. *

"Kraje członkowskie mogą indywidualnie nałożyć ograniczenia, ale (Komisja Europejska) nie ma kompetencji ogłoszenia zakazu na szczeblu UE i KE nie planuje ograniczenia podróży do lub z Meksyku" w związku z epidemią w tym kraju świńskiej grypy - podało to źródło.

Francja informowała wcześniej, że na nadzwyczajnym spotkaniu unijnych ministrów zdrowia w Luksemburgu w czwartek wystąpi z prośbą o zawieszenie wszystkich połączeń z Meksykiem, gdzie wirus świńskiej grypy spowodował prawdopodobnie śmierć ok. 160 ludzi.

bEiXAmuv

"Francja oczywiście ma prawo przedyskutować wspólne podejście ze wszystkimi lub tylko pewnymi krajami członkowskimi" - powiedział ten przedstawiciel, zapewniając, że nie będzie w tej sprawie "dyktatu Brukseli".

Tymczasem unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani powiedział po spotkaniu ministerialnym w czeskich Litomierzycach, że francuska propozycja zostanie w czwartek przedyskutowana. Według anonimowego źródła agencji AFP, większość unijnych ministrów obecnych w Litomierzycach była przeciwko francuskiemu postulatowi.

"Wolimy poczekać na jutrzejsze spotkanie ministrów zdrowia, nie znamy stanowiska ekspertów na temat rozprzestrzeniania się świńskiej grypy" - dodał Tajani w czasie konferencji prasowej.

Zaznaczył jednocześnie, że "Komisja Europejska i ministrowie stoją na stanowisku, iż należy zachować rozsądek". "Nie chcemy panikować" - dodał. (PAP)

bEiXAmuB

ksaj/ ap/

6736 6508

bEiXAmuW
prawo
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)