Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rok
03.05.2006 19:34

UE: Konkurs na europejskiego wynalazcę roku - Polak w gronie zwycięzców

Osiemnaście osób, wśród nich polski naukowiec pracujący w Niemczech, zostało zwycięzcami konkursu Unii Europejskiej na wynalazcę roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Osiemnaście osób, wśród nich polski naukowiec pracujący w Niemczech, zostało zwycięzcami konkursu Unii Europejskiej na wynalazcę roku. *

Polski naukowiec pracujący w Niemczech Zbigniew Janowicz i niemiecki profesor Cornelius Hollenberg opatentowali metodę taniej produkcji nowoczesnej szczepionki przeciwko żółtaczce typu "B". Obaj pracują w Duesseldorfie.

Dzięki wynalazkowi Janowicza i Hollenberga, w ponad 90 krajach świata sprzedano już ponad 450 mln dawek szczepionki rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Organizacja szacuje, że nosicielstwo wirusa żółtaczki typu "B" dotyczy ponad jednej trzeciej populacji świata.

W gronie zwycięzców znaleźli się także wynalazca mikroprocesora Federico Faggin z Włoch i grupa naukowców z Holandii - wynalazcy tzw. bio-chipa, który zrewolucjonizował badania nad DNA. Bio-chip pozwala na wykrywanie mutacji w genach.

Konkurs zorganizowano i rozstrzygnięto po raz pierwszy w historii UE. Zwycięzców wybrano spośród 300 osób, które w ostatnich dziewięciu latach zdobyły patenty przyznawane przez Europejskie Biuro Patentowe.

Przy okazji ogłoszenia wyników, Komisja Europejska ponownie promowała w środę swój pomysł wprowadzenia wspólnego unijnego patentu.

Zdaniem KE, brak takiego patentu, taniego i dostępnego dla wszystkich firm w Unii Europejskiej, jest jednym z powodów opóźnień w wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie innowacyjności i nowych technologii.

Według dziennika "Financial Times", koszt opatentowania wynalazku w Unii Europejskiej waha się od 37,5 tys. do 57 tys. euro. W USA wynosi przeciętnie równowartość 10 tys. euro.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ kot/ icz/ kan/ plo/

Tagi: rok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz