Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Łódź zabiega w Brukseli o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

0
Podziel się:

Łódź rozpoczęła we wtorek w Brukseli
starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. W
wyścigu musi pokonać inne chętne polskie miasta, m.in. Toruń,
Poznań, Gdańsk, a być może także Warszawę.

Łódź rozpoczęła we wtorek w Brukseli starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. W wyścigu musi pokonać inne chętne polskie miasta, m.in. Toruń, Poznań, Gdańsk, a być może także Warszawę.

"Nasza chęć zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest także szansą na zmianę powszechnego wizerunku miasta jako industrialnej metropolii, a także umożliwienie globalnej publiczności wzięcia udziału w licznych wydarzeniach i stworzenie atmosfery, w której każdy Europejczyk będzie czuł się jak u siebie" - powiedział w Brukseli prezydent Łodzi, Janusz Kropiwnicki.

Zgodnie z najnowszymi zasadami programu Europejskich Stolic Kultury i uzgodnionym kalendarzem, w 2016 roku miano to przypadnie jednemu z polskich miast (drugą stolicą będzie jedno z miast Hiszpanii)
.

Miasta kandydujące muszą do 2010 roku złożyć odpowiednie wnioski, które rozpatrzy specjalna komisja złożona z siedmiu przedstawicieli unijnych instytucji i sześciu osobistości świata kultury wyznaczonych przez polskie władze. Ostateczna decyzja musi być podjęta najpóźniej w 2012 roku, tak by zwycięskie miasto mogło się przygotować do trwających cały rok obchodów.

"Każde zainteresowane państwo członkowskie nominuje jedno miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury i notyfikuje to Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Komitetowi Regionów nie później niż na cztery lata przed rozpoczęciem obchodów" - czytamy w unijnym regulaminie. To oznacza, że Łódź musi do siebie przekonać nie tylko w Brukseli, ale także w Polsce, gdzie ma wielu potencjalnych rywali.

Program imprez kulturalnych musi z jednej strony być świadectwem bogactwa kulturalnego miasta, regionu i Europy, a z drugiej ma angażować mieszkańców i rozwinąć ich zainteresowania życiem kulturalnym. Musi także być elementem długofalowej strategii rozwoju kulturalnego i społecznego miasta.

Łódź przekonuje, że jako jeden z głównych, szybko rozwijających się polskich ośrodków kulturalnych świetnie sprosta wyzwaniom wiążącym się z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas prezentacji w ambasadzie Polski przy UE przedstawiciele miasta podkreślali różnorodność dziedzictwa kulturowego Łodzi, którego wyrazem jest odbywający się tam Festiwal Dialogu Czterech Kultur i inne festiwale, oraz łódzkie teatry, muzea i galerie z największą w Polsce kolekcją sztuki współczesnej.

"Najwyższy czas, aby zdać sobie w pełni sprawę z bogactwa życia kulturalnego Łodzi i przełożyć je na sukces. Nie należy jednak postrzegać go jedynie przez pryzmat liczby wydarzeń kulturalnych, ważny jest bowiem unikalny charakter miasta i jego liczne specjalizacje, takie jak film, balet, komiks, architektura, tworzące z Łodzi bezcenną kombinację przeszłości i przyszłości" - przekonywał we wtorek w Brukseli prezydent Kropiwnicki.

Michał Kot(PAP)

kot/ icz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)