Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Inga Czerny
|

UE ma specgrupę na kryzys

0
Podziel się

W ośmioosobowym gremium ekspertów jest prof. Leszek Balcerowicz.

UE ma specgrupę na kryzys
(PAP/EPA)
bDzFQUad

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ogłosił w skład grupy ekspertów, która ma doradzać KE w sprawie kryzysu finansowego. W ośmioosobowym gremium jest prof.Leszek Balcerowicz.

Grupa - jak powiedział w Parlamencie Europejskim Barroso - m_ a zająć się szukaniem odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić nadzór finansowy nad ponadgranicznymi instytucjami finansowymi, by w przyszłości zapobiec powtórzeniu się takich kryzysów jak obecnie. _

Na czele grupy stanął były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jacques de Larosiere; pozostali członkowie to także renomowani ekonomiści.

bDzFQUaf

_ - Jestem szczęśliwy mogąc ogłosić dziś skład grupy: Leszek Balcerowicz, Otmar Issing, Rainer Masera, Callum Mc Carthy, Lars Nyberg, Jose Perez Fernandez, Ono Ruding _ - powiedział eurodeputowanym Barroso. Jak dodał, grupa ma przedstawić pierwszy raport z propozycjami do wiosennego szczytu Unii Europejskiej w marcu.

Prof. Balcerowicz jest jedynym członkiem grupy z nowych państw UE. Jego kandydaturę zgłosił na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli premierDonald Tusk. Pomysł powołania grupy zgłosił w minionym tygodniu przewodniczący KE Barroso.

_ - Żyjemy w czasach bez precedensów, które wymagają od nas poziomu koordynacji także bez precedensu. Potrzebujemy prawdziwej odpowiedzi europejskiej. Europa musi wypracować globalną odpowiedź na globalne problemy. Jestem szczęśliwy i dumny mogąc stwierdzić, że Europa jest na wysokości tego zadania _ - powiedział Barroso.

| Czytaj więcej: |
| --- |

bDzFQUal

FINANSOWY KRYZYS ZALEWA ŚWIAT:

Szef KE poinformował, że w przyszłym tygodniu Komisja przedstawi propozycję o kontroli kredytowych agencji ratingowych. - _ Wyjdziemy też z inicjatywą o płacach menadżerów, opartą na rekomendacjach z 2004 roku _ - powiedział.

Dodał, że UE będzie zabiegać o reformę światowego systemu finansowego, _ bo ostatnie miesiące pokazały, że Bretton Woods nie potrafił dotrzymać kroku integracji światowych rynków finansowych _.

bDzFQUam

W 1944 roku w Bretton Woods ustalono powojenny międzynarodowy system walutowy.

bDzFQUaG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)