Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Macedonia ma szanse rozpocząć negocjacje członkowskie w 2008 r.

0
Podziel się:

Macedonia ma szansę rozpocząć negocjacje
członkowskie z UE jeszcze w 2008 roku, pod warunkiem
przeprowadzenia dodatkowych reform - wynika z projektu raportu,
który w środę przyjmie Komisja Europejska.

Macedonia ma szansę rozpocząć negocjacje członkowskie z UE jeszcze w 2008 roku, pod warunkiem przeprowadzenia dodatkowych reform - wynika z projektu raportu, który w środę przyjmie Komisja Europejska.

Tym samym dwumilionowa Macedonia stałaby się drugim po Chorwacji postjugosłowiańskim krajem z wyraźną perspektywą wejścia do Unii Europejskiej nawet do 2011 roku.

Zdaniem Komisji, choć ogólnie w ciągu ostatnich dwóch lat Macedonia spowolniła reformy, to "ostatnio dostrzec można szanse na przełom". "Rok 2008 będzie decydujący", pod warunkiem jednak, że poczynione zostaną dalsze postępy w reformie wymiaru sprawiedliwości, walce z korupcją, ochronie praw mniejszości oraz restrukturyzacji przemysłu ciężkiego.

KE apeluje też o dialog między partiami politycznymi. To właśnie jego brak był głównym powodem spowolnienia przygotowań do rozpoczęcia negocjacji z UE, czego przejawem była blokada reformy sądownictwa w macedońskim parlamencie.

Ta była jugosłowiańska republika już w grudniu 2005 roku otrzymała status kraju kandydującego do UE. Doszło do tego w cztery lata po zawarciu porozumienia między większością macedońską a albańską, wynegocjowanego przy udziale Unii i NATO, kiedy wydawało się, że wojna domowa w Macedonii wisi na włosku.

Starania Macedonii o wejście do UE, tak samo zresztą jak w przypadku wejścia do NATO, może opóźnić spór z Grecją o nazwę kraju. Ateny uważają, że Macedonia jest historyczną nazwą części terytorium Grecji i sprzeciwiają się nazywaniu tak byłej republiki Jugosławii. Grecy obawiają się, iż może to pociągnąć roszczenia terytorialne do greckich prowincji o tej samej nazwie.

W celu uspokojenia Grecji na forum ONZ, Macedonia oficjalnie została określona jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, bardziej znana pod angielskim skrótem FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Nazwa Macedonia używana jest w stosunkach bilateralnych, m.in. z Polską, USA, Rosją, Kanadą, Chinami, Słowenią i Bułgarią.

Rozmowy w sprawie kompromisu między Skopje a Atenami, prowadzone od 1993 roku pod patronatem ONZ, nie przyniosły dotąd większego postępu. Ale ostatnio nabrały tempa w związku ze szczytem NATO 2-4 kwietnia w Bukareszcie. Skopje liczy bardzo, że otrzyma na nim zaproszenie do Sojuszu.

"Kryteria kopenhaskie (wejścia do UE-PAP) ani wejście do NATO nie obejmują nazwy. Macedonia poczyniła wiele wysiłków i jest gotowa rozpocząć negocjacje z UE" - powiedział PAP we wtorek macedoński dyplomata. "Jaki kraj zgodziłby się nazywać FYROM" - pytał retorycznie.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)