Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE nie widzi w Irlandii sytuacji alarmowej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zdementowała w poniedziałek doniesienia mediów,
według których Irlandia i Portugalia zwrócą się w najbliższym czasie o pomoc finansową z
wynoszącego 750 mld euro funduszu stabilizowania strefy euro.

Komisja Europejska zdementowała w poniedziałek doniesienia mediów, według których Irlandia i Portugalia zwrócą się w najbliższym czasie o pomoc finansową z wynoszącego 750 mld euro funduszu stabilizowania strefy euro.

Pomoc z zewnątrz miałaby uchronić oba kraje przed dramatycznym kryzysem finansowym o takich rozmiarach, jak w Grecji.

Rzecznik unijnego komisarza do spraw gospodarczych i finansowych Ollego Rehna oświadczył w Brukseli, iż w przypadku Irlandii "potrzeby są pokryte do lata 2011 roku", a informacje o wywieraniu na Dublin nacisków, by domagał się pomocy, stanowią "wyraźną przesadę".

"Jasne jest, że na rynku pojawiły się napięcia" - powiedział w odniesieniu do Irlandii rzecznik Amadeu Altafaj Tardio. Jak podkreślił, europejscy partnerzy nie mają jednak powodów, by wątpić w zapewnienia irlandzkiego rządu, że do roku 2014 ponownie sprowadzi deficyt budżetowy do poziomu 3 procent produktu krajowego brutto.

Według Altafaja Tardio, także ze strony Portugalii "nie ma żadnych wniosków" o pomoc z zewnątrz, a doniesienia o rzekomym zapotrzebowaniu na wsparcie przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy są "czystą spekulacją". (PAP)

dmi/ mc/

7701215

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)