Notowania

stanowisko
23.10.2010 18:31

UE nie zmieni stanowiska wobec Kuby, ale zastanowi się nad otwarciem

Unia Europejska nie wycofa się na razie ze wspólnego stanowiska wobec Kuby, ustalonego w 1996 roku, ale zacznie rozważać dokonanie w nim zmian wobec takich faktów, jak zwalnianie więźniów politycznych i reformy gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Unia Europejska nie wycofa się na razie ze wspólnego stanowiska wobec Kuby, ustalonego w 1996 roku, ale zacznie rozważać dokonanie w nim zmian wobec takich faktów, jak zwalnianie więźniów politycznych i reformy gospodarcze. *

Ministrowie spraw zagranicznych UE na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu, nie zmieniając na razie wspólnego stanowiska UE wypracowanego w tej sprawie przed 14 laty, zastanowią się nad dyplomatycznym otwarciem wobec Kuby w odpowiedzi na pewne oznaki liberalizacji polityki wewnętrznej na wyspie.

Agencja EFE, która pisze o tym, powołując się na "źródła dyplomatyczne", wymienia jako kraje najbardziej przeciwne jakiejkolwiek zmianie polityki wobec Kuby Republikę Czeską, Szwecję i Węgry.

Zdaniem tych krajów, Kuba mimo zwolnienia 42 więźniów politycznych nie dokonała dotąd takiego postępu w dziedzinie przestrzegania praw człowieka, który uzasadniałby otwarcie dyplomatyczne wobec władz kubańskich.

Za umiarkowanym otwarciem najbardziej zdecydowanie opowiadał się dotychczasowy szef dyplomacji hiszpańskiej Miguel Angel Moratinos, którego zastąpiła w czwartek Trinidad Jimenez.

Według cytowanych źródeł, ministrowie spraw zagranicznych UE zwrócą się najprawdopodobniej do szefowej dyplomacji europejskiej Catherine Ashton, aby przestudiowała możliwości stopniowych zmian w polityce wobec Kuby. (PAP)

ik/ mc/

7559222

Tagi: stanowisko, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz