Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Odłożona decyzja o kontynuowaniu postępowania przeciwko Polsce w sprawie blokowania fuzji banków

0
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) odkłada podjęcie
decyzji, czy kontynuować postępowanie przeciwko Polsce, wszczęte w
związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH. Pierwotnie
decyzja miała zapaść przed wakacjami.

Komisja Europejska (KE) odkłada podjęcie decyzji, czy kontynuować postępowanie przeciwko Polsce, wszczęte w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH. Pierwotnie decyzja miała zapaść przed wakacjami.

"Tej sprawy nie ma w porządku obrad najbliższego posiedzenia Komisji Europejskiej w środę 19 lipca" - powiedział w czwartek Jonathan Todd, który jest rzecznikiem unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

W najbliższą środę komisarze zbiorą się na ostatnim posiedzeniu przed przerwą wakacyjną.

Komisarz Kroes miała za złe polskiemu rządowi blokowanie fuzji Pekao SA - BPH, zatwierdzonej przez KE w październiku 2005 r., wraz z wydaniem zgody na fuzję właścicieli tych banków - UniCredit i HVB.

Kroes argumentowała, że blokując fuzję Polska wkroczyła w uprawnienia KE jako unijnego urzędu antymonopolowego, który ma w UE wyłączną kompetencję do zatwierdzania tego rodzaju połączeń. Polsce groziła za to sprawa przed unijnym trybunałem w Luksemburgu.

Formalnie rzecz biorąc, komisarz Kroes nie wszczęła oficjalnej procedury przeciwko Polsce, ograniczając się na razie do wielokrotnych surowych ostrzeżeń. Odkładanie decyzji oznacza, że KE nie decyduje się na razie wystąpić na drogę prawną przeciwko Polsce.

Polskiemu rządowi nadzieję na zmianę krytycznego stanowiska pani komisarz daje podpisana z UniCredit w kwietniu umowa w sprawie spornej fuzji. Porozumienie zakłada m.in., że BPH pozostanie niezależnym bankiem na polskim rynku.

Gdyby się okazało, że służby komisarz Kroes nie chcą kontynuować sprawy UniCredit, pozytywnie dla Polski może się zakończyć także prowadzone równolegle postępowanie wszczęte w marcu za naruszenie unijnych przepisów z zakresu rynku wewnętrznego.

Zajmuje się tym komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. Dotąd był on zdania, że powoływanie się przez Polskę na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazywała włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą, konkurencyjną wobec Pekao SA, było sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ kd/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)