Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska stała się pełnym uczestnikiem systemu handlu emisjami CO2

0
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek
polski Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 na lata 2005-
2007 i tym samym Polska stała się pełnym członkiem unijnego
systemu handlu emisjami dwutlenku węgla.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 na lata 2005- 2007 i tym samym Polska stała się pełnym członkiem unijnego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla.

"Jestem bardzo zadowolony, że Polska dokonała niezbędnych kroków, by jej rejestr emisji mógł wreszcie zacząć działać i by stała się pełnym uczestnikiem systemu handlu emisjami" - powiedział komisarz UE ds. ochrony środowiska Stawros Dimas.

Rzeczniczka Dimasa Barbara Helfferich poinformowała PAP, że polski rejestr działa od rana. W najbliższą środę o godz. 14 informacja o tym, które zakłady w Polsce i ile wyemitowały CO2 w 2005 roku, stanie się publiczna. W Polsce dwutlenek węgla emituje około 300 dużych zakładów (ponad 95 proc. wszystkich emisji) i wiele małych.

Dotychczas brak polskiego rejestru elektronicznego umożliwiającego handel sprawiał, że Polska jako jeden z nielicznych krajów (obok Cypru, Malty i Luksemburga) nie uczestniczyła w działającym od stycznia ubiegłego roku systemie handlu emisjami CO2.

Unijny rynek praw do emisji CO2 ma pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi i powstrzymać globalne ocieplenie klimatu. Przedsiębiorstwa handlują uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, otrzymanymi od swoich władz, którym określony limit emisji przydziela Komisja Europejska. Polski limit na 2005 rok wynosił 249 mln ton gazu.

System zakłada, że firmy, które wyczerpały swój limit, będą musiały dokupić kwotę na rynku albo zmienić technologię na bardziej przyjazną środowisku.

System działa w pięciu branżach: energetyce, metalurgii, produkcji szkła, cementu i papieru. Każdy kraj członkowski został zobowiązany do utworzenia krajowego rejestru, który jest częścią całego systemu i ma postać elektronicznej bazy danych.

Każde przedsiębiorstwo, które chce handlować emisjami, ma założony rachunek przypominający konto bankowe. Rachunki te są wpisane do narodowych rejestrów, które są połączone między poszczególnymi krajami w taki sposób, aby przedsiębiorstwa mogły handlować bezpośrednio między sobą.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ap/

arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)