Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska znowu upomniana za niewdrażanie przepisów o rynku telekomunikacyjnym

0
Podziel się:

Komisja Europejska po raz drugi upomniała
Polskę za to, że mimo licznych ponagleń nie przesłała dotąd
wymaganej przez unijne prawo analizy rynku telekomunikacyjnego.
Poza Polską nie zrobiła tego jeszcze Belgia, która także znalazła
się na cenzurowanym.

Komisja Europejska po raz drugi upomniała Polskę za to, że mimo licznych ponagleń nie przesłała dotąd wymaganej przez unijne prawo analizy rynku telekomunikacyjnego. Poza Polską nie zrobiła tego jeszcze Belgia, która także znalazła się na cenzurowanym.

Komisja poinformowała we wtorek o wszczęciu przeciwko Polsce i Belgii drugiego etapu procedury w tej sprawie, która - o ile nie zostanie załatwiona - może zakończyć się w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Wtedy Polsce grożą poważne sankcje finansowe.

Zdaniem Komisji Europejskiej wdrożenie przepisów UE w dziedzinie telekomunikacji jest kluczowe dla zapewnienia konkurencji na europejskim rynku łączności elektronicznej i wysokiej jakości usług dla klientów. Analizy rynkowe mają wykazać, że takie czy inne krajowe regulacje rynku telekomunikacyjnego służą dotrzymaniu kroku zmianom na rynku, są stosowane jedynie w przypadku braku konkurencji i nie przynoszą szkody konsumentom.

Obowiązek przesyłania danych wprowadzono w 2002 roku. Termin upływał w roku 2003, a dla nowych członków 1 maja 2004, czyli w momencie wstąpienia do UE. Nieoficjalnie Komisja przyznaje, że spodziewała się opóźnień, ale półtora roku zwłoki to zbyt wiele.

Pierwszy etap procedury został otwarty w październiku i poza Polską dotyczył wówczas sześciu krajów. Czechy, Estonia, Cypr, Łotwa i Luksemburg zaczęły nadsyłać do Brukseli wymagane dane. Odpowiedzi Polski i Belgii KE uznała za niewystarczające, więc wysłała do nich tzw. uzasadnione opinie, otwierając drugi etap procedury.

Kolejny etap to skierowanie sprawy do Luksemburga.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)