Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE potępiła represje wobec uczestników protestów w Syrii

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź Catherine Ashton i zatrzymanie działacza praw człowieka
#

bEgygcKZ

# dochodzi wypowiedź Catherine Ashton i zatrzymanie działacza praw człowieka #

22.03. Damaszek, Bruksela (PAP/AFP,Reuters) - Syryjskie siły bezpieczeństwa otoczyły we wtorek ponad tysiąc uczestników kolejnej w ostatnich dniach antyrządowej manifestacji w mieście Dara, na południowym zachodzie kraju. Użycie przemocy wobec protestujących potępiła Unia Europejska.

UE "zdecydowanie potępia brutalne działania represyjne z użyciem ostrej amunicji", które "doprowadziły do śmierci wielu osób" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w wydanym komunikacie. Według Ashton, represje są "nie do zaakceptowania".

bEgygcLb

Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, we wtorek w pobliżu Damaszku zatrzymano jednego z czołowych obrońców praw człowieka i byłego więźnia politycznego Loaja Husajna.

Tymczasem w Darze "ponad tysiąc osób zebranych w meczecie al-Omari oraz wokół świątyni wykrzykuje hasła przeciwko reżimowi. Są otoczeni przez liczne siły bezpieczeństwa" oraz uzbrojonych ludzi - powiedział przebywający na miejscu jeden z działaczy praw człowieka, którego cytuje agencja AFP.

Dodał, że manifestujący utworzyli żywy łańcuch wokół meczetu, ponieważ obawiają się ataku ze strony sił bezpieczeństwa.

Według innego działacza, Dara przypomina "koszary wojskowe". W poniedziałek na rogatkach miasta rozmieszczono żołnierzy.

bEgygcLh

W ostatnich dniach toczyły się w mieście antyrządowe protesty, w których zginęło sześcioro cywilów. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach, jednak w poniedziałek bilans wzrósł po tym, jak śmierć poniosło 11-letnie dziecko, które dzień wcześniej zatruło się gazem łzawiącym, gdy siły bezpieczeństwa rozpędzały manifestację.

W Syrii demonstracje wymierzone przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi trwają od połowy marca. Na portalu Facebook na stronie zatytułowanej "syryjska rewolucja 2011 przeciwko Asadowi" wzywano do manifestacji, które mają doprowadzić do powstania Syrii "bez tyranii, bez stanu wyjątkowego (obowiązującego od 1963 roku) oraz bez specjalnych sądów".

Aby uspokoić nastroje władze ogłosiły w niedzielę, że zwolnią z aresztu kilkunastu uczniów zatrzymanych w tym miesiącu za wypisywanie na ścianach budynków w Darze prodemokratycznych haseł.

Autorytarny prezydent Syrii Asad, który 11 lat temu przejął władzę po swym ojcu, odrzuca apele o swobody polityczne i wtrąca do więzienia krytyków swego reżimu. Jego ugrupowanie jest u władzy od 1963 roku. (PAP)

bEgygcLi

jhp/ ap/

8615117 8616003 8615984 arch.

bEgygcLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)