Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE pozytywnie ocenia negocjacje ws. irańskiego programu nuklearnego

0
Podziel się

Przedstawiciele grupy 5+1, którzy w Genewie negocjują z
Iranem ws. programu nuklearnego, pozytywnie oceniają przebieg dotychczasowych rozmów i wierzą, że
doprowadzą do zbliżenia stanowisk - podkreślił rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Michael Mann.

bErJznOt

Przedstawiciele grupy 5+1, którzy w Genewie negocjują z Iranem ws. programu nuklearnego, pozytywnie oceniają przebieg dotychczasowych rozmów i wierzą, że doprowadzą do zbliżenia stanowisk - podkreślił rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Michael Mann.

"Trwają bardzo intensywne prace. Liczymy, że osiągniemy dziś postęp w negocjacjach" - powiedział w piątek rzecznik Catherine Ashton.

Do rozmów, które koordynuje Ashton z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem dołączy w piątek amerykański sekretarz stanu John Kerry, który specjalnie skrócił wizytę na Bliskim Wschodzie. Swoją obecność zapowiedzieli także minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, brytyjski szef dyplomacji William Hague i stojący na czele niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.

bErJznOv

W negocjacjach nie weźmie natomiast udziału rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Wyraził jednak nadzieje, że przedstawiciele sześciu państw dojdą z władzami Teheranu do porozumienia i uzgodnią "mapę drogową", która rozwiąże konflikt wokół irańskiego programu nuklearnego. Ławrow podkreślił także, że Iran powinien mieć możliwość prowadzenia pokojowego programu nuklearnego pod auspicjami organizacji międzynarodowych.

Postępy w negocjacjach w sprawie irańskiego programu nuklearnego krytykuje natomiast premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w czwartek oświadczył, że sprzeciwia się wstępnej propozycji porozumienia z Iranem, ponieważ "pozwoliłaby ona Teheranowi na utrzymanie zdolności do zbudowania broni jądrowej".

"Izrael całkowicie to odrzuca, a nasze stanowisko jest popierane w regionie, choć nie wszyscy wyrażają to publicznie" - mówił w piątek Netanjahu.

W czwartek o możliwości osiągnięcia porozumienia mówili przedstawiciele grupy 5+1 (USA, W.Brytania, Francja, Chiny, Rosja + Niemcy) oraz Iranu. Sześć państw, które negocjują z Iranem, oczekuje od władz w Teheranie niezbitych dowodów pokazujących, że ich program nuklearny nie jest dalej rozwijany. W zamian za takie "konkretne i podlegające weryfikacji kroki" grupa 5+1 "rozważy ograniczone i odwracalne złagodzenie sankcji" - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney.

bErJznOB

Cytowany przez państwowe media szef irańskich negocjatorów Abbas Aragczi podkreślił, że rozmowy z przedstawicielami grupy 5+1 są bardzo trudne. Poinformował, że czwartkowe negocjacje dotyczyły między innymi konkretnych działań, jakie Teheran musi podjąć, aby ograniczyć swe możliwości zbudowania broni atomowej.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu o zamiarze budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku raport wewnętrzny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.(PAP)

lm/ ro/ ala/

15004583 15004265 15003384 15003375 15003365 15003100 arch.

bErJznOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)